Strona głównaStyl życiaTai chi szczególnie polecane seniorom - poprawi zdolność utrzymania równowagi

Tai chi szczególnie polecane seniorom - poprawi zdolność utrzymania równowagi

Ćwicz tai chi, dzięki temu łatwiej będzie ci uniknć upadku w starszym wieku. Kolejne badania potwierdzają, że praktykowanie tej sztuki ułatwia zachowanie równowagi.
Tai chi szczególnie polecane seniorom - poprawi zdolność utrzymania równowagi [Fot. Monkey Business - Fotolia.com] , ćwiczenia, które wykonuje codziennie rano miliony ludzi na całym świecie, pomaga starszym unikać urazów i poprawić samopoczucie. Wszystko dlatego, że powolne, łagodne ruchy poprawiają równowagę, a technika głębokiego oddychania pomaga w relaksacji. Nowe badania potwierdzają wcześniejsze ustalenia: praktykowanie tej aktywności pozwala na zachowanie równowagi, wzmcniając mięśnie i pozwalając łatwiej utrzymać określoną pozycję ciała.

nierzadko skutkuje poważnymi i jest jedną z najczęstszych przyczyn śmierci z powodu wypadku wśród osób po 65 roku życia. Za upadki odpowiadają najczęściej: utrata równowagi, słabe , , działanie leków i zagrożenia w mieszkaniu nieprzygotowanym dla starszej osoby.

Uczeni z Uniwersytetu w Jaén w Hiszpanii przeanalizowali dotychczasowe badania dotyczące efektów trenowania tai chi. Okazało się, że regularne wykonywanie tych ćwiczeń zmniejsza ryzyko upadku aż o 40 proc.

Hispzanie przejrzeli niemal 900 różnych badań. Na ich podstawie obliczyli, że praktykowanie tai chi przez ludzi starszych może zmniejszyć ryzyko upadków i związane z nimi obrażenia w krótkim okresie ćwiczeń (mniej12 miesięcy) odpowiednio o około 43 proc. i 50 proc.

Taki efekt ochronny wynika najprawdopodobniej z tego, że ćwiczenia tai chi pozwalają wypracować lepszą elastyczność i koordynację całego ciała. Dzięki takiemu treningowi wzmacnia się mięśnie stanowiące „rusztowanie" naszego ciała i lepiej „czuje się" własny organizm, co umożliwia skuteczniejsze nawigowanie.

O badaniach napisano w Journal of the American Geriatrics Society

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy