Strona głównaStyl życiaTanatofobia - dlaczego boimy się śmierci?

Tanatofobia - dlaczego boimy się śmierci?

Strach przed śmiercią jest powszechny i odczuwany naturalnie. Jeśli jednak lęk tego rodzaju nie pozwala normalnie funkcjonować i zaburza postrzeganie rzeczywistości, zwany jest tanatophobią (thanatos - śmierć; phobos - strach). Wyróżniono też nekrofobię, tj. chorobliwy lęk przed osobami umierającymi i zmarłymi.
Tanatofobia - dlaczego boimy się śmierci? [© Andrey Kiselev - Fotolia.com] Czego właściwie boimy się w odniesieniu do śmierci? Niektórzy po prostu obawiają się, że śmierć oznacza definitywny koniec, inni, nawet jeśli wierzą w życie pozagrobowe, odczuwają strach przed nieznanym. W określonych przypadkach obawa przed śmiercią jest tak silna, że zakłóca codzienne funkcjonowanie i ogólną radość życia. W takim przypadku mówi się o .

Różne rodzaje strachu

Dla wielu ludzi śmierć jest trudna do pojęcia. Bo jak to jest możliwe, że jednego dnia prowadzi się uporządkowane życie, a drugiego przestaje się istnieć? Ta niesamowitość, odrębność, niewiarygodność umierania może wiązać się z narastaniem . Podobnie, wielu chce żyć „pełnią życia" z tej prostej przyczyny, że śmierć położy kres ich egzystencji także w tym sensie, że oznacza zaprzestanie robienia tego wszystkiego, co chcą robić...

Inni są bardziej skoncentrowani na akcie umierania. Część z nas bardziej boi się tego, co towarzyszy umieraniu, tj. uczuć i emocji z nim związanych, niż samego końca życia. A zatem obawiamy się bólu i strachu podczas śmierci. Niektórzy uważają, że w trakcie odchodzenia stracą godność. Te osoby zwykle wyrażają chęć śmierci w czasie snu lub śmierci nagłej.

W jeszcze innych przypadkach strach przed śmiercią może wiązać się troską o bliskich i np. z ich bólem po naszym odejściu, albo ich zdolnością radzenia sobie bez naszej obecności.

Wreszcie istnieje klasyczny strach przed nieznanym; wszystko, co nie jest ujęte intelektualnie lub emocjonalnie, wydaje się nam wymykać i trudno nam to zaakceptować.

Do pewnego stopnia opisywane obawy są zupełnie naturalne i ludzie wypracowują sobie różne metody (mające religijne lub filozoficzne odniesienia) radzenia sobie z tym strachem. Jeśli jednak obawy te wypełniają większość myśli i zaburzają normalną aktywność, trzeba poszukać profesjonalnej pomocy psychologicznej.

Strach a płeć

Jak wynika z badań, istnieje związek pomiędzy płcią a nasileniem strachu przed śmiercią. Okazuje się, że kobiety intensywniej odczuwają tę obawę niż mężczyźni. Badania z udziałem przedstawicieli obojga płci w wieku od 16 lat do ponad 60 dowiodły, że panie wykazały wyższe obawy w porównaniu do mężczyzn.

Strach a wiek

U osób w wieku 20 - 40 lat lęk przed śmiercią staje się powszechny. W kolejnym okresie, tj. w wieku 40-64 lat, obawa ta osiąga szczyty w stosunku do innych etapów życia. Niespodziewanie strach przed umieraniem ulega osłabieniu w starszych latach (powyżej 65 roku życia). Jakkolwiek wydaje się, że dane te stoją w sprzeczności z powszechnymi intuicjami, starość okazuje się fazą wyróżniającą się pod względem sposobu postrzegania i życia, i śmierci.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Oferty pracy