Strona głównaStyl życiaTe ćwiczenia pomagają dłużej żyć

Te ćwiczenia pomagają dłużej żyć

Podnoszenie ciężarów daje większe szanse na długowieczność niż regularne bieganie lub chodzenie.
Te ćwiczenia pomagają dłużej żyć [Fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com]
Kiedy uczeni z St George's University na Grenadzie przeanalizowali dane medyczne kilku tysięcy ludzi i odkryli, że zarówno , jak i oznaczają wyższe prawdopodobieństwo dłuższego życia, przy czym te pierwsze dają lepszy efekt.

Historia medyczna uczestników pokazała, że ryzyko zachorowania na choroby serca, które stanowią główną przyczynę śmierci na całym świecie, jest niższe w wyniku ćwiczeń statycznych, takich jak podnoszenie ciężarów niż w efekcie ćwiczeń dynamicznych, takich jak jak nordic walking czy jazda na rowerze.

Wielu ludzi sądzi, że intensywne ćwiczenia cardio najlepiej chronią układ krążenia, okazuje się jednak, że jeszcze lepsze w tym zakresie są obciążające ćwiczenia statyczne skutkujące lepszą pracą układu krążenia, ponieważ wydatek tlenu jest intensywniejszy przy tego typu treningach.

Ustalono, że podejmowanie jakiegokolwiek rodzaju oznaczało ze zmniejszeniem o 30 do 70 procent czynniki ryzyka chorób układu krążenia. Takie efekty były najsilniejsze w przypadku angażowania się w aktywność statyczną.

Znaczące profilaktyczne efekty ćwiczeń pozostały w mocy o uwzględnieniu innych czynników chorób serca, takich jak wiek, płeć, czy .

Eksperci przypominają, że ludzie dorośli powinni poświęcać na umiarkowane ćwiczenia co najmniej 150 minut tygodniowo lub wykonywać intensywne treningi przez 75 minut tygodniowo.

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, odpowiadają za jedną trzecią wszystkich zgonów na całym świecie.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy