Strona głównaStyl życiaTe objawy wskazują, że w twojej diecie brakuje tłuszczu

Te objawy wskazują, że w twojej diecie brakuje tłuszczu

Wielu ludzi ciągle uważa, że zdrowa dieta to taka, która zawiera niewielkie ilości tłuszczów, tymczasem to składniki niezbędne, a ich nadmierne ograniczenie zaburza funkcjonowanie organizmu i może skutkować pewnymi problemami estetycznymi, a także medycznymi. Warto pamiętać, że jedne tłuszcze są zdrowe, a inne - nie, ale nie można eliminować tego składnika z diety zupełnie. Poniższe objawy wskazują, że nie dostarczasz sobie odpowiedniej jego ilości.
Te objawy wskazują, że w twojej diecie brakuje tłuszczu [Fot. anaumenko - Fotolia.com] Sucha skóra

Nie wystarczy stosowanie balsamu na skórę, by była odpowiednio nawilżona i jędrna. Do jej zdrowego i młodego wyglądu potrzeba mono- i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Kiedy ich brak, skóra staje się nie tylko , ale i swędzi oraz łuszczy się.

Smutek i lęk

Zdrowe tłuszcze mają wpływ na neuroprzekaźniki w mózgu, które odpowiadają za dobry nastrój. Badania wykazały, że niedostateczne spożycie niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych może zwiększać ryzyko objawów , w tym bardzo silne zmęczenie, kłopoty z koncentracją, odczuwanie , etc.

Głód

Odpowiednia ilość tłuszczu w diecie gwarantuje poczucie nasycenia. Jeśli brakuje tłuszczu, odczuwa się nieustanny głód, a zmniejszanie go za pomocą węglowodanów nie przynosi oczekiwanego skutku. Właściwie zaś, co dla wielu ludzi jest zaskakujące, niedostatek tłuszczu oznacza przybieranie na wadze - je się wówczas więcej, szczególnie wzrasta ochota na słodycze i w efekcie masa ciała może się zwiększać.

Skoki poziomu cukru

Nie muszą wynikać z cukrzycy. Tłuszcze mają wpływ na utrzymanie stabilności poziomu cukru - jeśli ich brakuje, można doznawać jego niekontrolowanych spadków.

Osłabienie zdolności poznawczych

Kwasy tłuszczowe i -6 są niezbędne dla zachowania dobrej . Dowiedziono też, że mogą pomóc osłabić ryzyko chorób neurodegeneracyjnych, takich jak choroba .

Niedobór witamin

Witaminy A, D, E i K są rozpuszczalne w tłuszczach i tylko dzięki nim mogą być absorbowane. Dieta niskotłuszczowa więc może skutkować zatem niedoborami tych witamin, co objawia się m. in. suchością skóry, pogorszeniem wzroku, spadkiem odporności, skurczami mięśni, bólami stawów, nudnościami, biegunką, zwiększonym pragnieniem, bólami głowy, osłabieniem koncentracji, rozdrażnieniem, etc.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X