Strona głównaStyl życiaTego nie wiedziałeś o świętym Mikołaju: 7 ciekawych faktów

Tego nie wiedziałeś o świętym Mikołaju: 7 ciekawych faktów

Jest postacią nieodłacznie kojarzoną obecnie ze Świętami Bożego Narodzenia. Najpowszechniejszy obecnie jego wizerunek to krzepki okrągły staruszek z długą siwą brodą ubrany w czerwone spodnie, kubrak i czapkę tegoż koloru (koniecznie z białymi wstawkami).
Nie zawsze jednak tak właśnie wyglądał - jego prezencja, „życiowa historia", a nawet kompetencje zmieniały się wraz z upływem czasu. Oto kilka ciekawych faktów na temat św. Mikołaja.
  1. doczekał się wielu imion. W zależności od kraju i okresu: Saint Nicholas, St Nick, Father Christmas, Black Peter, Kris Kringle, Pere Noel, La Befana, SinterKlaas, Weinachtsmann, etc.
  2. Współczesna koncepcja Mikołaja jest luźno oparta na historycznym świętym Mikołaju, biskupie chrześcijańskim, który żył na przełomie III/IV wieku naszej ery i wsławił się cudami oraz pomocą biednym. Św. Mikołaj jest patronem więźniów, niezamężnych kobiet, pożyczkodawców, złodziei, prostytutek i ogólnie ludzi potrzebujących jakiejś pomocy.
  3. była pierwszą firmą, aby użyła obrazu Mikołaja w celach promocyjnych i reklamowych. Na początku lat 30-tych XX wieku jego nowy wygląd zaprojektował artysta Haddon Sundblo. Wcześniej Mikołajowi przypisywano zielony strój.
  4. Imię „Mikołaj" pochodzi z języka greckiego i oznacza „Zwycięzcę ludu" bądź też „Zwycięski lud".
  5. Święty Mikołaj dostarcza prezenty wyruszając z Finlandii od jakiegoś czasu... przed nim funkcję tę pełnił Joulupukki, czyli początkowo ktoś przebrany za kozła „czatujący" na świąteczne jedzenie, a w późniejszych czasach przynoszący dzieciom prezenty. Joulupukki zamieszkiwał Laponię, a po jego „zdetronizowaniu" przez współczesnego Mikołaja, ten ostatni zajął lapońskie mieszkanie.
  6. W krajach alpejskich św. Mikołaj „współdziała" z przerażającym quasi-demonem Krampusem - ta ostatnia postać przypomina pół-człowieka pół-kozła i podczas gdy Mikołaj odwiedza dzieci grzeczne, Krampus udaje się do tych, które swoim zachowaniem w ciągu ostatniego roku zasłużyły na karę.
  7. Święty Mikołaj przez długi czas był kawalerem. Stan cywilmny zmienił wobec tego, że w 1849 roku James Rees wspomniał o „Pani Mikołajowej" w "A Christmas Legend". Pomysł „chwycił" i w licznych kolejnych publikacjach występuje już jako małżonek - taki status quo w Ameryce usankcjonował słynny utwór z 1889 roku aitorstwa Katherine Lee Bates pt. Goody Santa Claus on a Sleigh Ride.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy