Strona głównaStyl życiaTego unikaj, bo cię postarza

Tego unikaj, bo cię postarza

Szybkość procesu starzenia się jest w pewnej mierze zależny od genów, ale na to, jak wyglądamy, duży wpływ ma także styl życia. Tych pięciu rzeczy unikaj, bo sprawiają, że ekspresowo tracisz młody wygląd.
Tego unikaj, bo cię postarza [Fot. FMTURRINI - Fotolia.com]

Niezdrowe jedzenie

Szczególnie niekorzystne jest takie zawierające dużo soli, cukru i tłuszczu. przyspieszy powstawanie zmarszczek i sprawi, że skóra stanie się zwiotczała. Ma również wpływ na proces glikacji, czyli przekształcania się białek, w tym kolagenu, co skutkuje utratą elastyczności skóry i jej młodego wyglądu. Nadmiar soli zatrzymuje wodę w organizmie powodując obrzęki i opuchliznę, a także, paradoksalnie, wywołuje kurczenie się komórek oraz skutkuje odwodnieniem i skóra staje się bardziej pomarszczona. Tłuszcze trans z kolei dają efekt prozapalny i zaburzają funkcje naczyń krwionośnych, które dostarczają skórze niezbędnych składników odżywczych.

Alkohol

Jeśli zaserwujesz sobie kufel piwa czy lampkę , nie będzie to miało żadnego niekorzystnego wpływu na twój wyglad, ale jeśli tych kufli lub lampek jest kilka i to częściej nie raz czy dwa w tygodniu, to z dużym prawdopodobieństwem odbije się to na twoim wyglądzie. Nadmiar alkoholu skutkuje , utratą elastyczności skóry, zaczerwienieniami, odwodnieniem i obrzękami.

Opalanie się

Potrzebujemy ekspozycji na Słońce, bo dzięki niej nasz organizm produkuje niezbędną do wielu procesów , jednakże promienie słoneczne mają też niszczącą moc - osłabiają komórki skóry oraz naczynia krwionośne. Nadmierne promieniowanie UV skutkuje ogorzałą, pomarszczoną skórą, co bardzo postarza wygląd.

Niedobór snu

Podczas snu w naszym ciele następują różne procesy, w tym takie, które mają wpływ na to, jak wyglądamy. Zbyt krótki odpoczynek skutkuje: przybieraniem na wadze, osłabieniem układu odpornościowego, ziemistą skórą i problemami z .

Stres

Przelekły , lęki i niepokój w szybkim tempie skraca telomery, struktury, które chronią nasze DNA. Badania wykazały, że osoby doświadczające silnego stresu związanego z pracą mają najkrótsze - to zaś skutkuje uszkodzeniem lub śmiercią komórek i przyspiesza proces starzenia się.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Aktywni 50+
  • Kobiety.net.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy