Strona głównaStyl życiaTestament. Dlaczego warto go sporządzić?

Testament. Dlaczego warto go sporządzić?

Jest ku temu wiele powodów. Testament umożliwia przede wszystkim podział majątku, ale nie tylko. Czas jego przygotowania może być również chwilą refleksji, która pozwoli dostrzec wszystko, co udało nam się w życiu osiągnąć. Na pewno warto go spisać i poświęcić moment, aby zastanowić się, kogo chcielibyśmy wesprzeć swoim majątkiem.
Oczywiście spisując testament, nie wyrażamy swej woli po raz ostatni. Po jego spisaniu, nadal będziemy samodzielnie dysponować własnym majątkiem. Warto jednak pomyśleć o przygotowaniu testamentu, będąc w pełni sił fizycznych i umysłowych, aby zabezpieczyć się jedynie na wypadek nagłych zdarzeń losowych w przyszłości. Dlaczego? Dlatego, że tylko testament spisany przez osobę w pełni sił umysłowych, jest ważny. W innej sytuacji, jeśli dana osoba zostałaby wcześniej ubezwłasnowolniona, pozbawiłoby ją to możliwości decydowania o swoim życiu, w tym możliwości sporządzenia testamentu. Spisany przez w takiej sytuacji testament mógłby natomiast zostać podważony w sądzie. W Polsce istnieje kilka sposobów przekazania majątku spadkobiercom. Najbardziej niepewnym jest testament ustny, który jest jedną z form testamentu szczególnego. Swoją wolę można wyrazić np. na łożu śmierci, gdy jest się zbyt słabym, aby pisać własnoręcznie. Potrzebni są w takiej sytuacji trzej świadkowie. Można też przekazać swą wolę kapitanowi statku albo pilotowi samolotu, jeśli w podobnej sytuacji znajdziemy się akurat w podróży. Testament sporządzony ustnie wymaga potwierdzenia jego treści przez świadków. W takich wypadkach po stwierdzenie nabycia spadku spadkobiercy muszą udać się do sądu, w ciągu sześciu miesięcy od zgonu spadkodawcy. Lepiej zatem nie zostawiać decyzji na ostatnią chwilę i sporządzić testament, gdy jesteśmy w pełni sił.

Testament pisemny można sporządzić osobiście lub przygotować dokument u notariusza. Jeżeli chcemy zrobić zapis procentowy, wystarczy, że napiszemy odręcznie, jaki procent majątku przekazujemy spadkobiercom. Np. po 40% wartości majątku możemy zapisać dwójce dzieci, 10% innej bliskiej osobie i 10% . Taki zapis oznacza, że spadkobiercy muszą wycenić wszystkie nieruchomości i ruchomości (meble, obrazy, biżuterię etc.) i podzielić się nimi zgodnie z naszą wolą. Znacznie łatwiejszy do zrealizowania dla spadkobierców jest testament notarialny. Jego sporządzenie wcale nie jest drogie. Kosztuje około 100-300 zł w większości miast. Warto rozważyć sporządzenie testamentu, ponieważ można w nim wymienić konkretne przedmioty majątkowe, zapisując je wybranym spadkobiorcom, np. mieszkanie zapisać dzieciom, działkę rekreacyjną wnukom, biżuterię przyjaciółce, która się nami opiekowała etc. Taki podział jest jasny i klarowny. Poza tym notariusz jest gwarantem wiarygodności i bezpiecznych czynności prawnych, dlatego na nim spoczywa obowiązek zweryfikowania stanu zdrowia i poczytalności stron. Sporządzony notarialnie testament jest tym samym bardzo trudny do podważenia.

Warto podjąć odpowiednio wcześnie temat spisania testamentu. Trzeba też pamiętać, że gdy spadkobiercami są osoby niepełnoletnie, sąd musi wyznaczyć osobę, która zaopiekuje się majątkiem pozostawionym dzieciom. Uprawomocnienie spadku u notariusza jest niemożliwe, gdy dziedziczą niepełnoletni. Warto również pamiętać, że prawo nie reguluje kwestii ruchomości, np. pamiątek rodzinnych. Nie bierze też pod uwagę osób spoza rodziny. Będzie to mieć znaczenie, jeśli chcemy pozostawić coś bliskim osobom, z którymi nie łączą nas więzy krwi albo wesprzeć najbardziej potrzebujących za pośrednictwem fundacji czy stowarzyszeń. Przykładem takiego wsparcia byłaby pomoc najuboższym dzieciom na świecie.

Czy możemy ominąć w testamencie osoby będące spadkobiercami ustawowymi, np. dzieci? Możemy, ale trzeba wyjaśnić w takim wypadku uzasadnić dlaczego. Jeżeli dzieci od wielu lat nie kontaktują się z rodzicami, nie pomagają im w potrzebie, nie wykazują żadnego zainteresowania czy też są uzależnione od używek lub hazardu, należy opisać taką sytuację, podając powód wydziedziczenia. Jeśli tego nie zrobimy, dzieci zachowają prawo do zachowku, czyli części majątku, który odziedziczyłyby zgodnie z prawem, gdyby nie było testamentu. Oczywiście najlepiej jest porozumieć się z ustawowymi spadkobiercami i wyjaśnić, dlaczego określoną część majątku zapisujemy przyjaciołom lub . Jeśli jednak porozumienie jest niemożliwe, trzeba wyjaśnić, dlaczego podjęliśmy określoną decyzję. Również w polisie na życie można wyznaczyć wybrane osoby lub organizacje jako swoich beneficjentów.

Jedną z organizacji, której działania można wesprzeć w ten sposób, jest UNICEF prowadzący własny program testamentowy UNICEF Ponadczasowi. Transparentna i działająca globalnie na rzecz dzieci organizacja daje gwarancję, że środki z zapisu testamentowego zostaną faktycznie przeznaczone na pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom. Miliony ludzi na świecie cierpią głód i niedostatek, są ofiarami konfliktów zbrojnych czy katastrof naturalnych. Najbardziej cierpią dzieci i ich rodziny. To im od ponad 70 lat przychodzi z pomocą . W ciągu 72 godzin organizacja dociera do miejsc najgorszych klęsk, dostarcza leki, żywność terapeutyczną i pomoc niezbędną w danej sytuacji. Pomaga odbudowywać szkoły, buduje szpitale i szkoli personel. Zapisując część majątku na szczytny cel, zostawiamy po sobie spuściznę, z której nasze dzieci i wnuki mogą być dumne.

Dla osób, które chcą pomóc dzieciom poprzez darowiznę testamentową powstał program UNICEF Ponadczasowi.

Dowiedz się, jak spisać testament. Pobierz bezpłatną broszurę informacyjną ze strony lub zadzwoń pod nr: 22 56 80 345


Na całym świecie są dzieci, które nie mają dostępu do bieżącej wody. Często noszą wodę na osiołkach, a nawet na własnych głowach, wędrując wiele kilometrów. Pomaga im największa organizacja charytatywna niosąca pomoc dzieciom - . Buduje studnie czy pompy wodne, infrastrukturę wodno-sanitarną zapewniającą zachowanie niezbędnej higieny. Działania te umożliwiają też najmłodszym zyskanie czasu, poświęcanego do tej pory na długie wędrówki po wodę, na naukę i zabawę. Możesz pomóc dzieciom dzisiaj lub robiąc zapis testamentowy.


Za jedyne 1230 zł zapisane w testamencie, możesz uratować dziecko od śmierci z głodu i dać mu przyszłość. Malutka Chiengjiuk z Sudanu Południowego cierpiała na ostre niedożywienie. Dzięki interwencji i zapewnieniu pasty terapeutycznej z orzeszków ziemnych dziewczynka odzyskuje zdrowie i przybiera na wadze. Pasta produkowana jest w Afryce, co ogranicza koszty transportu i zapewnia pracę lokalnej społeczności.



Artykuł przygotowany przy współpracy z UNICEF Polska

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy