Strona głównaStyl życiaTlenek węgla. Detektor uchroni przed zatruciem

Tlenek węgla. Detektor uchroni przed zatruciem

Tlenek węgla to bezbarwny, bezwonny, niedrażniący oraz toksyczny gaz. Powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw organicznych, m.in. węgla, drewna, ropy, gazu ziemnego. CO jest całkowicie niewykrywalny dla ludzkich zmysłów, więc do śmiertelnych zatruć dochodzi niepostrzeżenie. Aby uniknąć ciężkiego zatrucia lub nawet śmierci, wystarczy niezbyt kosztowny czujnik.
Tlenek węgla. Detektor uchroni przed zatruciem [© rottenman - Fotolia.com] Jakie są możliwe źródła tlenku węgla?

Potencjalne źródła tlenku węgla to m.in.: urządzenia grzewcze zasilane naftą lub gazem ziemnym, bojlery, piece i kominki opalane drewnem, piecyki gazowe, urządzenie zasilane benzyną – np. samochody.

W jaki sposób zatrucie tlenkiem węgla wpływa na organizm człowieka?

może być śmiertelnie trujący. Każdego roku Państwowa Straż Pożarna w Polsce odnotowuje około setki śmiertelnych wypadków spowodowanych przez tlenek węgla, a około 4000 osób musi zostać poddana hospitalizacji. CO dostaje się do krwioobiegu drogą oddechową i drastycznie zmniejsza transport tlenu z płuc do tkanek. Pierwsze symptomy, które mogą świadczyć o zbyt dużej ilości czadu we wdychanym powietrzu mogą przypominać objawy przeziębienia i należą do nich: ból głowy i osłabienie, zawroty głowy, senność, duszność, ucisk w klatce piersiowej, nudności i wymioty. Długotrwała ekspozycja na tlenek węgla może powodować: silny ból głowy i osłabienie, zaburzenia czynności mięśni, osłabienie pamięci, a w skrajnych przypadkach śmierć.

Detektor tlenku węgla chroni przed zatruciem

gwarantują bezpieczeństwo wszystkim domownikom. Aby urządzenie działało najefektywniej powinno zostać zainstalowane na wysokości oczu dorosłego człowieka, tak, aby jednocześnie było niedostępne dla dzieci. Detektora nie należy montować w miejscu gdzie jego działanie może być zakłócone przez przepływ powietrza np. w pobliżu kratki wentylacyjnej. Czujnik nie powinien być również niczym zasłonięty np. zasłonami lub meblami, ani znajdować się w pozycji płaskiej, m.in. na blacie. Detektor czadu powinien zostać w pobliżu urządzeń, w których następuje spalanie, m.in. przy piecyku gazowym, kominku lub kuchence gazowej, ale w odległości nie mniejszej niż 2 metry. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest zainstalowanie urządzenia w sypialniach lub w bezpośrednim sąsiedztwie tych pomieszczeń. Wiele wypadków zdarza się gdy domownicy śpią i nie są w stanie zareagować w przypadku pojawienia się niepokojących objawów.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Pola Nadziei
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy