Strona głównaStyl życiaTrening siłowy pomaga walczyć z depresją

Trening siłowy pomaga walczyć z depresją

Trening siłowy (oporowy) jest nie tylko dobry dla ciała, ale pomaga też uleczyć duszę. Przegląd badań dowodzi, że jest przydatny w osłabianiu objawów depresji.
Trening siłowy pomaga walczyć z depresją [Fot. Peera - Fotolia.com] (resistance exercise training, RET), taki jak podnoszenie ciężarów i trening siłowy, wiąże się ze istotnym zmniejszeniem objawów depresyjnych. Poza tym wzmacnia kości i zapobiega chorobom przewlekłym, mówią uczeni z University of Limerick w Irlandii.

Z analiz ponad 30 badań wynika, że ćwiczenia siłowe mają wymiar terapeutyczny - mogą pomóc zmniejszyć symptomy depresji. Na podstawie przeglądu klilkudziesięciu testów, w których wzięło udział niemal 2 tysiące osób, ustalono, że trening siłowy wiązał się ze zmniejszeniem , takich jak kiepski , utrata zainteresowania codziennymi czynnościami i poczucie bezwartościowości. Takie efekty były niezależne od wieku, płci, stanu zdrowia, rutynowej aktywności fizycznej i innych czynników.

Już liczne wcześniejsze badania wykazały, że jest pomocny w poprawie samopoczucia psychicznego. Być może dzieje się tak dlatego, że ćwiczenia zwiększają przepływ krwi do mózgu, a także mogą zmieniać strukturę mózgu, tworzyć nowe komórki nerwowe i wyzwalać uwalnianie substancji poprawiających nastrój, takich jak endorfiny. Jakkolwiek autorzy zaznaczają, że ich analizy nie dowodzą związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy treningiem siłowym a zmniejszeniem depresji, z dużym prawdopodobieństwem taki rodzaj aktywności przekłada się na osłabienie depresyjnych nastojów.

Eksperci zalecają - wszystkim, bez względu na ich stan psychiczny - kilkudziesięciominutowe dwa razy w tygodniu. Aby uzyskać dobre dla sylwetki efekty, trzeba wykonywać osiem do dwunastu powtórzeń każdego z dziesięciu do dwunastu ćwiczeń.

O badaniach napisano w magazynie JAMA Psychiatry.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy