Strona głównaStyl życiaTriduum Paschalne: Wielki Czwartek

Triduum Paschalne: Wielki Czwartek

W tym roku całe chrześcijaństwo wspólnie obchodzi Wielkanoc. Również w tym samym czasie wspominane są wydarzenia, które doprowadziły do Zmartwychwstania - męka i śmierć Jezusa Chrystusa. Dziś przypada pierwszy z dni Triduum Paschalnego - Wielki Czwartek.
Triduum Paschalne: Wielki Czwartek Poprzedzający czwartek, to dzień wspominania Ostatniej Wieczerzy, kiedy to Chrystus zebrał się ze swoimi uczniami na wspólnym posiłku poprzedzającym jego uwięzienie. Wydarzenia z Wieczernika były przez chrześcijan wspominane niemal od pierwszych wieków. Z czasem rozwinęła się rozbudowana liturgia tego dnia, skupiona wokół historii opowiedziane przez ewangelistów. Elementem liturgii jest m.in. umywanie nóg - zazwyczaj osobom starszym, chorym, bezdomnym.

Innym charakterystycznym momentem jest zamilknięcie dzwonów - po raz ostatni odzywają się one podczas śpiewania "chwała na wysokości Bogu" później - aż do Wigilii Paschalnej - są używane tylko kołatki.

Zakończeniem wielkoczwartkowej liturgii jest wspomnienie modlitwy w ogrodzie Getsemani a później uwięzienia Jezusa. Najświętszy Sakrament jest przenoszony z ołtarza do bocznej nawy, tabernakulum pozostaje puste a z ołtarza zdejmuje się świece, mszał, krzyż, i przykrycie.

to wyjątkowy dzień dla katolickich księży. Kościół Katolicki obchodzi tego dnia ustanowienie sakramentu kapłaństwa. Z tej okazji przed południem podczas Mszy Krzyżma księża spotkają się w katedrach ze swoimi ordynariuszami. Przekazywane jest także specjalne orędzie do kapłanów - w tym roku polscy biskupi wskazują, że „że powołaniem wszystkich kapłanów jest miłość do Boga i służba ludziom.”

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • EWST.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Oferty pracy