Strona głównaStyl życiaTrudne emocje złagodzi... modlitwa

Trudne emocje złagodzi... modlitwa

Osoby, które modlą się, gdy doświadczają problemów, znajdują pocieszenie. Ze statystyk wynika, że 75 procent Amerykanów, którzy modlą się co tydzień, robią to, aby poradzić sobie z negatywnymi sytuacjami i emocjami - chorobami, smutkiem, traumą czy gniewem.
Trudne emocje złagodzi... modlitwa [fot.  Jenny Friedrichs from Pixabay]
W wywiadach z ofiarami przemocy w małżeństwie czy innym związku socjologowie z University of Wisconsin-Madison sprawdzili, jak pomogła radzić sobie z trudną sytuacją i .

Ci, którzy doświadczali złości, wyznali, że dzięki modlitwie czuli się wysłuchani. - Jeśli daliby upust swojej złości wobec agresywnego partnera, mogłoby to prowadzić do większej przemocy. Okazywali jednak złość wobec Boga, modląc się bez obawy przed odwetem - mówi Shane Sharp, autor badań.

- Podczas modlitwy ofiary zaczęły widzieć siebie tak, jak wierzyły, że widział je Bóg. Ponieważ zaś ocena tego była w większości pozytywna, pomogło to podnieść ich poczucie własnej wartości i przeciwdziałało krzywdzącym słowom partnerów - mówi Sharp.

Dla niektórych osób modlitwa jest też przydatnym sposobem na odwrócenie ich uwagi. Zwykłe składanie rąk i koncentracja na tym, co powiedzieć, stanowiły wytchnienie od niepokoju związanego z trudnym związkiem. Takie doświadczenie było podobne do rozmowy z bliskim przyjacielem lub rodzicem.

- Spojrzałem na akt modlitwy, mówienie do Boga, jak na interakcję społeczną. Zamiast konkretnej rozmowy, którą miałoby się z kimś twarzą w twarz, modlitwa jest konwersacją z wyobrażoną inną osobą - zauważa Sharp. Nie oznacza to umniejszania roli Boga, gdy uważa się go za wyimaginowanego uczestnika modlitwy, dodaje Sharp. - Wręcz przeciwnie, nie spodziewałbym się, że modlitwa przyniesie takie korzyści ludziom, gdyby sądzili, że Bóg nie istnieje. Ważne jest to, że wierzą, że Bóg jest prawdziwy i daje to określone efekty emocjonalne - wskazuje.

Jednakże skutki modlitwy nie zawsze są pozytywne. - Niektórzy deklarowali, że dzięki modlitwie nauczyli się przebaczać swoim agresywnym partnerom, zwalczyć i urazę. Jest to jednak miecz obosieczny. Dobre jest to dla tych, którzy zakończyli przemocowy związek, porzucili go do pewnego stopnia. Jeśli zaś ciągle pozostawali w tym związku, mogło to opóźnić ich decyzję o odejściu i być dla nich szkodliwe - uważa Sharp.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy