Strona głównaStyl życiaTrudne małżeństwo zwiększa ryzyko nadwagi

Trudne małżeństwo zwiększa ryzyko nadwagi

Wiele badań pokazało, że małżeństwo może dawać prozdrowotne korzyści. Ludzie będący w związkach są zdrowsi i żyją dłużej. To wszystko pozostaje w mocy pod jednym warunkiem - o ile związek jest udany, jeśli zaś powoduje kłopoty i znacznie obciąża emocjonalnie, przyczynia się do rozwoju kłopotów ze zdrowiem. Problematyczne relacje z partnerem skutkują np. wyższym ryzykiem nadwagi.
Trudne małżeństwo zwiększa ryzyko nadwagi [Fot. Prazis Images - Fotolia.com]
Toksyczna wywołuje silne emocjonalne zaburzenia, które nie pozostają bez wpływu na zdrowie psychiczne i fizyczne. Okazuje się, że problemy małżeńskie sprzyjają depresji, a ona z kolei często zwiększa ryzyko .

Jak ustalili badacze z Ohio State University, konflikty małżeńskie i objawy depresji zagrażają wadze. Gdy te dwa czynniki są współobecne, zwiększa ryzyko nadmiernej wagi, prowadząc do zmiany sposobu, w jaki organizm przetwarza produkty bogate w tłuszcze, wyjaśniają autorzy.

Relacja pomiędzy kłopotami w związku i nadwagą dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Kiedy przeanalizowano układy panujące w i zbadano próbki krwi kilka razy po posiłkach w celu oceny poziomu glukozy, insuliny i triglicerydów, odkryto, że uczestnicy z historią depresji i problemów w związku spalali mniej kalorii po posiłkach i odznaczali się wyższym poziomem insuliny i trójglicerydów we krwi. Oznaczało to średni wzrost masy ciała o 5,4 kg rocznie. Co więcej, u tych osób odnotowano wyższe ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, i zespołu metabolicznego.

Jak wnioskują uczeni, przewlekłe stresory mogą prowadzić do otyłości. Okazuje się więc, że dbałość o może być również korzystne dla , podkreślają autorzy.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy