Strona głównaStyl życiaTrzy filiżanki kawy dziennie zapewnią zdrowe serce i dłuższe życie

Trzy filiżanki kawy dziennie zapewnią zdrowe serce i dłuższe życie

Kawa może przedłużyć życie, mówią brytyjscy i amerykańscy badacze. Już trzy filiżanki tego napoju dziennie dają duże korzyści dla zdrowia.
Trzy filiżanki kawy dziennie zapewnią zdrowe serce i dłuższe życie [Fot. Rostislav Sedlacek - Fotolia.com] Dzięki regularnemu piciu można znacznie zmniejszyć ryzyko problemów sercowo-naczyniowych. A warto przypomnieć, że choroby tego typu są główną przyczyną śmierci na całym świecie.

W pierwszym z badań, prowadzonym m. in. przez Imperial College London, wzięło udział ponad pół miliona ludzi z dziesięciu krajów. Okazało się, że ci, którzy pili średnio trzy filiżanki dziennie, żyli dłużej niż osoby, które unikały kawy.

W drugim badaniu, autorstwa uczonych z University of Southern California, uczestniczyło 180 tysięcy osób. Okazało się, że większe szanse na mieli miłośnicy kawy bez względu na to czy sięgali po wersję napoju z kofeiną, czy bez niej. Osoby pijące kawę miały niższe ryzyko zgonu z powodu , raka, , oraz chorób układu oddechowego i nerek.

Ustalono, że ci, którzy piją jedną filiżankę kawy dziennie, są o 12 procent mniej narażeni na przedwczesną śmierć niż pozostali. Osoby raczące się dwiema lub trzema filiżankami dziennie odznaczały się nawet o 18 procent zmniejszonym prawdopodobieństwem wcześniejszej śmierci.

Nie oznacza to automatycznie, że kawa ma bezpośredni wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego, niezależnie od innych czynników. Wyniki jednak są zgodne z tymi uzyskanymi we wcześniejszych badaniach, więc można przypuszczać, że kawa jest po prostu bardzo korzystna dla zdrowia.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

  • 15:55:22, 18-08-2017 ~gość: 83.10.77.xxx

    taaa, szczególnie zdrowe przy 3 filiżankach kawy są bezsenność i skurcze spowodowane wypłukaniem magnezu

    ot - nadprodukcja kawy, a topić jej w tej chwili nie wypada

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy