Strona głównaStyl życiaTwój uśmiech poprawi samopoczucie twoje i innych. Sprawdź, dlaczego

Twój uśmiech poprawi samopoczucie twoje i innych. Sprawdź, dlaczego

Uśmiechnij się! To sprawi, że wszyscy w danym pomieszczeniu lub w pobliżu poczują się lepiej, ponieważ świadomie lub nieświadomie uśmiechną się razem z Tobą.
Twój uśmiech poprawi samopoczucie twoje i innych. Sprawdź, dlaczego
Mimikra emocji na twarzy pozwala nam wczuwać się w uczucia innych ludzi, a nawet ich doświadczać. Jeśli nie możemy odzwierciedlać wyrazu twarzy innej osoby, ogranicza to naszą zdolność do czytania i właściwego reagowania na jej mimikę.

Pracownicy University of Wisconsin opisują, jak ludzie w sytuacjach społecznych symulują mimikę innych, aby wywołać u siebie reakcje emocjonalne. Przykładowo, jeśli jesteś z przyjacielem, który wygląda na smutnego, możesz sam/a przyjąć tę smutną minę - nie zdając sobie z tego sprawy. Przybieranie wyrazu twarzy przyjaciela pomaga rozpoznać, co on czuje, bo kojarzysz tę minę z sytuacją, w której sam/a ją miałeś/aś. Ludzie wydobywają to emocjonalne znaczenie z mimiki twarzy już w ciągu kilkuset milisekund.
Uświadamiasz sobie swoje uczucia, a następnie generujesz ocenę rozpoznawczą, najważniejszą zaś rzeczą, która z tego wynika, jest podjęcie odpowiedniego działania - zbliżasz się do kogoś lub go unikasz. Twoja własna na twarz zmienia twoje postrzeganie tego, jak tę twarz widzisz, tak że dostarcza ci więcej informacji o tym, co to znaczy - mówi psycholog Paula Niedenthal.
Zdolność danej osoby do rozpoznawania i „dzielenia się" emocjami z innymi może zostać zahamowana, gdy nie potrafi ona naśladować wyrazu twarzy rozmówców. Na to często uskarżają się ludzie z centralnymi lub obwodowymi chorobami motorycznymi, takimi jak porażenie twarzy po lub porażeniu Bella, a także ci, którzy doświadczyli uszkodzenia nerwów w wyniku operacji plastycznej. Według Niedenthal nie dotyczy to osób z paraliżem wrodzonym, ponieważ ktoś, kto nigdy nie miał umiejętności naśladowania mimiki, rozwija kompensacyjne sposoby .

Osoby z zaburzeniami społecznymi związanymi z zaburzeniami mimiki lub rozpoznawania emocji, takimi jak autyzm, mogą mieć podobne doświadczenia. - W występują pewne objawy, w których brak mimiki twarzy może częściowo wynikać z unikania kontaktu wzrokowego - wyjaśnia Niedenthal. - Kontakt wzrokowy może być nadmiernie stymulujący społecznie, ale w pewnych warunkach, korzyścią z niego jest spontaniczne lub automatyczne naśladowanie czyjegoś wyrazu twarzy - dodaje Niedenthal.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy