Strona głównaStyl życiaTycie i chudnięcie. Nie tylko styl życia, geny też są za to odpowiedzialne

Tycie i chudnięcie. Nie tylko styl życia, geny też są za to odpowiedzialne

Niektórzy nie stosują specjalnych diet i mają wagę w normie, inni po zjedzeniu słodkich przekąsek łatwo zyskują dodatkowe kilogramy.
Tycie i chudnięcie. Nie tylko styl życia, geny też są za to odpowiedzialne [Fot. llhedgehogll - Fotolia.com]
Jedni jedzą, co chcą, i ciągle pozostają szczupli, inni muszą się bardzo pilnować, by nie zyskać na wadze. Wszystko ze względu na określne wyposażenie genetyczne, odpowiada ono nie tylko za kolor oczu czy włosów, ale także za poziom zmienności masy naszego ciała.

Uczeni z Cambridge University odkryli nowe sekwencje genów związane z łatwiejszym zachowaniem ładnej sylwetki. Ustalono, że osoby otyłe znacznie częściej odznaczały się odmiennym wyposażeniem genetycznym niż ludzie w normalnej wadze.

Statystyki pokazują, że nadwaga i otyłość stanowią powszechne zjawisko, a ich wskaźnik w ciągu ostatnich czterech dekad potroił się. Szacuje się, że w skali globalnej aż 40 proc. ludzi dorosłych zmaga się z nadwagą lub . Jakkolwiek prawdą jest, że w głównym stopniu odpowiada za to nasz współczesny , cechujący się niską aktywnością fizyczną i niewłaściwą , to jednak znaczenie mają także inne czynniki.

W istocie - mówią eksperci - zbyt kaloryczna dieta i brak wysiłku fizycznego odpowiadają za wzrost problemu nadwagi, jednakże można zaobserwować też bardzo zróżnicowane rozłożenie się wskaźnika nadmiernej wagi w społecznościach żyjących w tym samym środowisku, co oznacza, że dodatkowe aspekty mają wpływ na masę naszego ciała. Część z nas je sporo słodkich i tłustych dań, i ciągle „mieści się" w stare ubrania, część natomiast bardzo szybko zyskuje na wadze. Według autorów, określone sekwencje genów mogą chronić ludzi przed nadmiernym zyskiwaniem na wadze lub też sprzyjać dodatkowym kilogramom.

Przykładowo, wykazano, że u bliźniaków zmiany wagi były uzależnione od genów, jak również, że istnieje korelacja między wieloma różnymi genami i wyższą podatnością na nadwagę oraz między pewnymi wadami genetycznymi i ciężkimi postaciami otyłości.
Kiedy przeanalizowano DNA kilku tysięcy szczupłych osób bez chorób metabolicznych i zaburzeń odżywiania oraz ludzi z otyłością i nadwagą, okazało się, że poza dotychczas znanymi wariantami genetycznymi wpywającymi na zbyt wysoki , zidentyfikowano nowe regiony mające związek z poziomem wagi.

Ustalono, że u ludzi szczupłych jest znacznie mniej wariantów genetycznych związanych z wagą. Nie oznacza to, że wspomniane osoby nie mogą przytyć, jednakże geny wyydawały się mieć na to o wiele mniejszy wpływ niż styl życia.

Na temat badań można preczytać w magazynie PLOS Genetics:

Przeczytaj także


Otyłość - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Otyłość to nadmierne zmagazynowanie tkanki tłuszczowej, do którego prowadzi nadmierna podaż energii dostarczanej w pożywieniu w stosunku do zapotrzebowania organizmu. Z otyłością powiązane są różnorakie dolegliwości: cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca, zwyrodnienia stawów. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Kobiety.net.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy