Strona głównaStyl życiaTymi chorobami możesz się zarazić od swojego psa

Tymi chorobami możesz się zarazić od swojego psa

Posiadanie psa daje wiele korzyści - zwierzęta te nie tylko zapewniają stałe towarzystwo, ale i mają wpływ na obnżenie poziomu stresu oraz ogólne lepsze psychiczne samopoczucie. Poza tym ich adopcja oznacza konieczność regularnej aktywności fizycznej w postaci spacerów, więc pomagają zachować dobrą formę. Są jednak pewne niedogodności związane z opieką nad zwierzakami - możesz się od nich zarazić określonymi chorobami, Sprawdź, jakie problemy zdrowotne wchodzą tu w grę.
Tymi chorobami możesz się zarazić od swojego psa [Fot. Rajtar photography - Fotolia.com] Wścieklizna

jest chorobą wirusową, która może być przenoszona przez różne gatunki, choć najpowszechniejsza jest u dzikich zwierząt, a i koty są jej potencjalnymi nosicielami. Rozwija się ona po ugryzieniu przez chore zwierzę i zazwyczaj objawy pojawiają się w ciągu kilku miesięcy, ale może nawet upłynąć kilka lat ich wystąpienia. Początkowo symptomy mogą obejmować gorączkę i obolałość, ale szybko zmieniają się i stają się charakterystyczne dla choroby neurologiczne. Obejmują: konfuzję, pobudzenie, drgawki, omamy, zaburzenia świadomości. Chorym podaje się surowicę (immunoglobulinę RIG), a także kilka dawek szczepionki przeciwko wściekliźnie przed wystąpieniem objawów. Jeśli dochodzi do rozwoju symptomów, pacjent zazwyczaj w dość krótkim czasie umiera.

Tęgoryjec psi (Ancylostoma caninum)

Ten niewielki może rozprzestrzeniać się poprzez kontakt ze skażoną ziemią lub piaskiem. Psy mogą również zarażać się tęgoryjcami poprzez przypadkowe połknięcie pasożyta ze środowiska lub poprzez mleko matki. Najczęściej chorują szczenięta - objawy obejmują ciemne, krwawe stolce i . Ludzie moga się zarazić tymi pasożytami, chodząc boso czy siadając w miejscu skażonym odchodami zainfekowanych zwierząt. Larwy tęgoryjca dostają się do górnych warstw skóry i wywołują swędzenie. Zakażenie pasożytem może być widoczne jako czerwona falująca linia pod skórą. Objawy zwykle ustępują bez leczenia w ciągu 4-6 tygodni.

Kampylobakterioza (Campylobacteriosis)

Pozprzestrzenia się poprzez skażoną żywność (mięso i jajka), wodę lub kontakt ze stolcem zainfekowanych zwierząt. U zainfekowanych psów objawy mogą być wcale niewidoczne, czasem zwierzeta mają biegunkę i lekką gorączkę.

Większość ludzi, u których rozwija się kampylobakterioza, ma biegunkę, skurcze, ból brzucha i gorączkę w ciągu 2-5 dni po zarażeniu. Choroba może powodować poważne, zagrażające życiu, infekcje u niemowląt, osób starszych i osób z osłabionym .

Lambioza

Lamblie to to jednokomórkowe pasożyty jelitowe mogące atakować zarówno psa, kota jak i człowieka. Objawy zakażenia u ludzi są takie same jak u zwierząt domowych, mogą pojawić się: mdłości, wymioty, wzdęcia, biegunka, gazy, etc. U niektórych chorych nie obserwuje się żadnych symptomów.

Ponieważ lamblioza jest przenoszona przez kontakt z zakażonym kałem, trzeba szczególnie uważać podczas sprzątania po swoim psie. U ludzi choroba zwykle jest leczona doustnym lekiem przeciwbakteryjnym i przeciwpierwotniakowym.

Dermatofitoza (grzybicze zakażenie skóry)

Choroba jest zakażeniem grzybiczym wywoływanym przez dermatofity atakujące naskórek, włosy i paznokcie. Zazwyczaj powoduje zmiany skórne w postaci czerwonych plam i chropowacenia. Wywołuje również swędzenie. Dermatofitoza jest przenoszona przez bezpośredni kontakt z zainfekowanym zwierzęciem. Trzeba więc zabrać psa do weterynarza, gdy spostrzeże się, że ma on uszkodzoną skórę. U ludzi dermatofitoza jest zwykle leczona miejscowo lub doustnie lekami przeciwgrzybiczymi.

Zobacz także

 

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Aktywni 50+
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X