Strona głównaStyl życiaUczciwa jak pielęgniarka, nieuczciwy jak polityk

Uczciwa jak pielęgniarka, nieuczciwy jak polityk

Najlepiej oceniane ze względu na uczciwość i rzetelność zawodową profesje to naukowcy, pielęgniarki, informatycy, nauczyciele oraz dentyści – wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Nieco powyżej środka skali lokują się także rzemieślnicy, sprzedawcy w sklepach, lekarze, policjanci oraz kupcy. Do profesji najgorzej ocenianych pod względem rzetelności i uczciwości zawodowej należą urzędnicy państwowi wysokiego szczebla, posłowie na Sejm oraz politycy.
Uczciwa jak pielęgniarka, nieuczciwy jak polityk [fot. collage Senior.pl] W przypadku czterech profesji - dziennikarzy, prywatnych przedsiębiorców, urzędników gminnych i miejskich oraz adwokatów - oceny pozytywne i negatywne mniej więcej się równoważą, co oznacza, że średnia ocen oscyluje wokół środka skali. Tradycyjnie do profesji najgorzej ocenianych pod względem rzetelności i uczciwości zawodowej należą urzędnicy państwowi wysokiego szczebla, posłowie na Sejm oraz politycy.

Częściej negatywnie niż pozytywnie Polacy zapatrują się także na uczciwość i rzetelność zawodową dyrektorów i kierowników firm (przedsiębiorstw), sędziów, osób duchownych, agentów ubezpieczeniowych, bankowców, maklerów giełdowych oraz działaczy związków zawodowych.

Zestawienie zawodów ze względu na pozytywne oceny uczciwości i rzetelności ich przedstawicieli nieco różni się od hierarchii opartej na średniej ocen. Na pierwszym miejscu (59% opinii pozytywnych) plasują się , a na drugim naukowcy (55%). Niemal połowa badanych pozytywnie oceniła uczciwość i rzetelność nauczycieli (47%) oraz dentystów (46%). Na piątym miejscu usytuowali się ex aequo sprzedawcy sklepowi (38% opinii pozytywnych) i rzemieślnicy oferujący różnego rodzaju usługi (38%), a w dalszej kolejności lekarze (36%) i policjanci (25%). Listę zawodów uszeregowaną według odsetka pozytywnych opinii o uczciwości i rzetelności ich przedstawicieli zamykają agenci ubezpieczeniowi (11%), działacze związków zawodowych (11%), finansiści i bankowcy (10%), urzędnicy państwowi wysokiego szczebla (9%), maklerzy giełdowi (7%) oraz (3%) i politycy (2%).

Kto kogo jak ocenia

Nieco częściej niż inni pozytywnie o różnych zawodach wypowiadają się mieszkańcy największych miast, respondenci z wyższym wykształceniem, osiągający najwyższe dochody per capita oraz praktykujący religijnie kilka razy w tygodniu, a z uwagi na status zawodowy – kadra kierownicza i specjaliści wyższego szczebla, pracownicy administracyjno-biurowi, osoby zatrudnione w sektorze usług oraz renciści, ale nie wszystkich zawodów objętych badaniem to dotyczy. Dla przykładu – osoby z wyższym wykształceniem, o wysokiej pozycji zawodowej oraz mieszkające w największych miastach generalnie w swoich ocenach wyróżniają się in plus, jednak nieco gorzej niż przeciętnie zapatrują się na uczciwość i rzetelność dziennikarzy, polityków, posłów i działaczy związkowych. Z kolei respondenci najczęściej praktykujący religijnie nieco gorzej niż pozostali oceniają pracę naukowców, , lekarzy, dziennikarzy, rzemieślników, prywatnych przedsiębiorców i maklerów giełdowych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy