21-11-2021
zmień rozmiar tekstu
A+ A-
Relaks nie powinien być ostatnim punktem na liście rzeczy do zrobienia. Odprężanie się to ważny proces, który zmniejsza „zużycie" umysłu i ciała.
„Ładowanie baterii" poprzez może zmniejszyć tętno, obniżyć , zwiększyć przepływ krwi do głównych mięśni, złagodzić napięcie mięśni, osłabić ból głowy i pleców, poprawić koncentrację, a także pomóc regulować reakcje emocjonalne, takie jak i frustracja.
Jak się relaksować
Każdy ma inne sposoby na odprężenie. Najczęściej oznacza ono po prostu zmianą tempa codziennej rutyny. Niektórzy stosują takie techniki relaksacyjne, jak: głębokie oddychanie, medytacja, wizualizacja, czy progresywna relaksacja mięśni (trening Jacobson). Inni angażują się w czytanie, pisanie, lub spacery, idą na masaż, bądź spotykają się z przyjaciółmi.
Kluczowe jest tu to, by aktywność tego rodzaju stała się regularną częścią codziennego harmonogramu. Celem jest skupianie się na danej relaksującej czynności i ignorowanie obcych myśli oraz rozproszenia. Oto kilka wskazówek, jak maksymalizować korzyści z relaksu:
Dbaj o pozytywne emocje
Skupiaj się na pozytywnych, a nie negatywnych emocjach. Dzięki temu łatwiej utrzymasz równowagę emocjonalną, a gdy masz możesz się zrelaksować, powrót do stabilnej formy fizyczno-emocjonalnej jest szybszy.
Ćwicz samokontrolę
Dietetyczne „folgowanie" sobie po stresującym dniu może dać chwilową przyjemność, ale źle wpływa na samopoczucie w dłuższej perspektywie. Przykładowo, przejadanie się zaprzepaści wysiłek włożony w utrzymanie odpowiedniej wagi lub odchudzanie. Pomocne jest stworzenie listy konstruktywnych i relaksujących czynności, które można podjąć, gdy poziom wrasta.
Unikaj rozpamiętywania problemów (ruminacji)
Częste zastanawianie się nad przeszłymi problemami, nie pomaga lepiej się poczuć, a jedynie zwiększa stres. Co więcej, może prowadzić do wyładowywania złości na innych. Lepiej jest kierować myśli w innym kierunku i umożliwić słabnięcie negatywnych .
Na podstawie:
Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »