Strona głównaStyl życiaUpały nie pozwalają na sen? Jak się wyspać, pomimo gorąca

Upały nie pozwalają na sen? Jak się wyspać, pomimo gorąca

Temperatura przekraczająca w nocy 20 stopni Celsjusza skutecznie utrudnia sen. Oto, co możesz zrobić, by osłabić oddziaływanie upału na twój nocny wypoczynek.
Upały nie pozwalają na sen? Jak się wyspać, pomimo gorąca [Fot. amenic181 - Fotolia.com]

Odpowiednia piżama

Zostaw satynową czy jedwabną piżamę na inne okazje. Wbierz bawełniany ubiór, która najlepiej pozwala skórze oddychać. Możesz też w ogóle zrezygnowac z piżamy i au naturel.

Lodowata pościel

Prześcieradło i poduszki owiń w fiolię i wrzuć do zamrażalnika, wyjmij dopiero wieczorem i ułóż się na nich - łatwiej będzie ci zasnąć.

Wentylator

Jakkolwiek umieszczony zbyt blisko łóżka może sprzyjać alergiom i innym dolegliwościom, jeśli jest ustawiony w odpowiedniej odległości, daje przyjemny powiew, gdy za oknem nie rusza się żadna gałązka. Schładza powietrze i ułatwia zasypianie.

Egipski sposób na sen

Tak zwana „metoda egipska" to zwilżenie w zimnej wodzie i używanie go jako koca. Właściwie, najpierw warto przykryć się suchym kocem, a na nim umieścić schłodzone wilgotne prześcieradło, by uniknąć zamoczenia łóżka. Możesz też zwilżone prześcieradło położyć na suchy koc (nie zawilgotnieje wówczas materac).

Niższa temperatura w sypialni

W nocy otwórz okna sypialni na oścież, podobnie zrób w innych pomieszczeniach, by uzyskać jak nasilniejszy przewiew. W upalny dzień z kolei okna niech pozostaną zamknięte, a rolety czy żaluze opuszczone. Jeśli wystawa sypialni mimo to uniemożliwia jej schłodzenie, przenieś się do innego pokoju, lepiej spać na kanapie niż trudzić się z zaśnięciem w sypialnianym łóżku.

Zimne kompresy

Aby schłodzić ciało, używaj zimnych kompresów. Taką funkcję świetnie spełniają woreczki lodu. Najlepszy efekt uzyskuje się przykładając je do najbardziej pulsujących części, czyli nadgarstków, szyi, łokci, pachwin, etc.

Chłodna poduszka

Na rynku dostępne są poduszki żelowe, które reagują na temperaturę głowy i niejako pochłaniają ciepło. Wiadomo zaś, że chłodniejsza głowa to łatwiejsze .

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy