Strona głównaStyl życiaUprawiaj seks. Dzięki temu zyskasz lepszą pamięć

Uprawiaj seks. Dzięki temu zyskasz lepszą pamięć

Warto uprawiać seks z szeregu różnych powodów - nie tylko zacieśnia więzi między partnerami, ale ma bardzo dobry wpływ na stan zdrowia i samoocenę. Do długiej listy korzyści z miłości fizycznej należy teraz dopisać poprawę pamięci u ludzi w dojrzałym wieku, podaje The Independent.
Uprawiaj seks. Dzięki temu zyskasz lepszą pamięć [Fot. Andriy Bezuglov - Fotolia.com]
Eksperci podają różne sposoby na poprawę pamięci, zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i nowe wyzwania intelektualne, to najpopularniejsze z nich. Okazuje się, że również ma tu znaczenie.

Psycholodzy z University of Wollongong w Australii przeprowadzili badania z udziałem ponad 6 tysięcy ludzi po pięćdziesiątce. Zbierane przez killa lat dane dotyczyły zdrowia uczestników, ich diety oraz poziomu aktywności seksualnej. Badani przeszli też testy mierzące pamięć epizodyczną (inaczej pamięć zdarzeń).

Okazało się, że chociaż u wszystkich odnotowano objawy osłabienia , to ci, którzy częściej uprawiali seks, lepiej wypadali w testach.

Jak wnioskują autorzy, wydaje się, że seks ma pozytywny wpływ na pamieć, przynajmniej w krótkiej perspektywie czasowej. Dodają, że już wcześniejsze badania na zwierzętach wykazały wpływ aktywności seksualnej na hamowanie procesów osłabiania pamięci.

Nie jest jasne, skad taki zwiazek. Uczeni odkryli jednak korelacje pomiędzy uprawianiem seksu a wilelkością hipokampa, obszaru w mózgu odpowiedzialnego głównie za pamięć i funkcjonowanie układu nerwowego.

Wyniki badań są dostępne w

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy