Strona głównaStyl życiaUśmiech "wymusza" optymizm

Uśmiech "wymusza" optymizm

Od Sinatry po Katy Perry - od dawna śpiewa się o sile uśmiechu, o tym, że podnosi na duchu, zmienia ogląd sytuacji i ogólnie poprawia samopoczucie. Okazuje się, że to nie tylko powszechny pogląd, ale i naukowo uzasadnione spostrzeżenie.
Uśmiech "wymusza" optymizm
Na Uniwersytecie Południowej Australii przeprowadzono badania, które potwierdzają, że uśmiech może skłonić twój umysł do : po prostu poprzez poruszanie mięśniami twarzy.Kiedy twoje mięśnie ‘mówią', że jesteś szczęśliwy, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zobaczysz świat wokół siebie w pozytywny sposób. W naszych badaniach odkryliśmy, że kiedy intensywnie ćwiczy się uśmiech, stymuluje to ciało migdałowate - będące niejako emocjonalnym centrum mózgu - które uwalnia neuroprzekaźniki, aby wzbudzić emocjonalnie pozytywny stan - mówi dr Fernando Marmolejo-Ramos, jeden z autrów badań.

Przetestowano wpływ zewnętrznie wywoływanego uśmiechu na percepcję twarzy, a także ekspresję ciała. W obydwu przypadkach uczestnicy trzymali długopis między zębami, zmuszając mięśnie twarzy do takiego ruchu, jak przy naturalnym . Okazało się, że aktywność mięśni twarzy nie tylko zmienia rozpoznawanie mimiki twarzy, ale także ruchy ciała, wywołując bardziej pozytywne .
Ma to interesujące konsekwencje dla zdrowia psychicznego. Jeśli uda nam się oszukać mózg, aby postrzegał bodźce jako radosne, wówczas możemy potencjalnie wykorzystać ten mechanizm do poprawy stanu psychicznego - wskazuje dr Marmolejo-Ramos - Krótko mówiąc, mechanizmy percepcyjne i motoryczne są ze sobą powiązane, kiedy przetwarzamy bodźce emocjonalne.
Na temat badań napisano w magazynie Experimental Psychology

Na postawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy