Strona głównaStyl życiaUśmiechnij się - w ten sposób szybko poprawisz sobie nastrój

Uśmiechnij się - w ten sposób szybko poprawisz sobie nastrój

W przyjemnych, szczęśliwych chwilach na naszych twarzach w naturalny sposób pojawia się uśmiech, ale okazuje się, że to działa także w drugą stronę, tzn. uśmiechanie się oddziałuje na sposób postrzegania danych sytuacji i poprawia nastrój.
Uśmiechnij się - w ten sposób szybko poprawisz sobie nastrój [fot.  Orna Wachman z Pixabay]
Badania z udziałem jedenastu tysięcy ludzi pokazały, że mimika oddziałuje na , , uczestnicy czuli się nieco lepiej.

Właściwie powszechne jest przekonanie, że możemy poczuć się trochę szczęśliwsi, gdy po prostu uśmiechniemy się, czy też zyskujemy poważniejszy nastrój, gdy się nachmurzymy, mówią badacze z University of Tennessee. Psychologowie jednak w ciągu ostatnich kilku dekad nie byli jednomyślni co do tego. Niektóre testy nie wykazały, że mimika może nie wpływać na , stąd postanowiono dokonać analiz większej ilości badań.

Pod uwagę wzięto ponad sto badań z łącznym udziałem jedenastu tyięcy ludzi z całego świata. Jak wywnioskowano - wyraz twarzy ma pewien wpływ na uczucia, uśmiech rzeczywiście powoduje, że ludzie czują się szczęśliwsi, kiedy się „krzywią", odczuwają złość, gdy natomiast marszczą brwi, stają się . Efekt ten jest jednak niewielki, tzn. poczucie radości podczas uśmiechania się wzrasta w niewielkim stopniu.

Autorzy podkreślają równocześnie, że istnieje wiele nnych, naturalnych i sprawdzonych sposobów na poprawę nastroju - jednym z nich jest odpowiednia dieta i regularna aktywność fizyczna. Jeśli te elementy stylu życia są obecne, objawy depresyjne stają się słabsze i zyskuje się lepszy nastrój na co dzień.

Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Psychological Bulletin.

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy