Strona głównaStyl życiaUtnij sobie drzemkę. Sprawdź, dlaczego warto

Utnij sobie drzemkę. Sprawdź, dlaczego warto

Dzięki krótkiemu odpoczynkowi w ciągu dnia zyskasz więcej energii na dalszą jego część i staniesz się bardziej produktywny/a w kolejnych godzinach.
Utnij sobie drzemkę. Sprawdź, dlaczego warto  [Fot. Janina Dierks - Fotolia.com] Popołudniowy odpoczynek nie jest oznaka lenistwa - to dobra „strategia" na zyskanie większego wigoru w kolejnych porach długiego dnia.

Nasz naturalny rytm okołodobowy działa taka, że organizm chce odpocząć po funkcjonowaniu na jawie przez około sześć - osiem godzin. To zjawisko powszechne, występujące niezależnie od tego, czy jadło się obiad, czy też nie. W godzinach popołudniowych po prostu następuje spadek koncentracji. Jeśli zatem walczysz z sennością w środku dnia, a jesteś gdzieś, gdzie możesz się zdrzemnąć, zrób to.

Jak wynika z badań, już półgodzinny sen w ciągu dnia poprawia , osłabia i zwieksza motywację do działania. Poza tym drzemka pomaga: ograniczyć apetyt, rgulować pracę serca, zmniejszyć niepokój, osłabić ryzyko , lepiej wykorzystać możliwości intelektualne oraz poprawić wydolność organizmu.

Co więcej, badania dowiodły, że ci, którzy regularnie drzemią, czują się bardziej skoncentrowani w godzinach popołudniowych w porównaniu do tych, którzy sporadycznie odpoczywają w ciagu dnia.

Żeby uzyskać takie korzyści, nie trzeba długiego odpoczynku, wystarczy 30 minut snu. Dłuższa wcale nie jest lepsza, wręcz odwrotnie, może wywoływać rodrażnienie, dłuższe uczucie rozespania, czy zmniejszenie sił na dalsze wykonywanie obowiązków.

Ogólnie rzecz ujmując, korzyści drzemki są podobne do tych, które odnotowuje się po spożyciu napoju zawierającego , ale bez skutków ubocznych uzależnienia od tej substancji i możliwości zakłócenia snu w nocy.

Drzemki są stałym elementem codziennego funkcjonowania w takich krajach, jak Grecja, Brazylia i Meksyk - mają one kulturę sjesty, tj. wczesnym popołudniem wiele sklepów czy barów jest zamykanych, by pracownicy mogli odpocząć. Ze statystyk wynika, że w tych krajach większość ludzi ucina sobie drzemki przynajmniej cztery razy w tygodniu.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy