Strona głównaStyl życiaUwaga: Ekstremalne upały

Uwaga: Ekstremalne upały

Lekarze i meteorolodzy ostrzegają przed rozpoczynającą się po raz kolejny tego lata falą ekstremalnych upałów. Temparatura w najbliższych dniach może sięgnąć nawet 36 stopni. Szczególnie narażone na skutki upału są osoby starsze, dzieci, chorzy, a także domowe zwierzęta.
Uwaga: Ekstremalne upały Wracajace właśnie wysokie temperatury o kilkanaście stopni przekraczają optymalne dla ludzkiego organizmu. Wystawienie na upał grozi wieloma poważnymi konsekwencjami, takimi jak , czy zaostrzenie się objawów choroby sercowo-naczyniowej. Głównym powodem są problemy z dostosowaniem się organizmu do funkcjonowania w wyższej niż zazwyczaj temperaturze. Dlatego przy tak dużym upale nie wystarczy przestrzeganie zaleceń o nie wychodzeniu na słońce. Organizm należy wychładzać również w inny sposób.Do zalecanych metod należy chłodny (ale nie zimny) prysznic, chłodzenie kończyn na przykład w naczyniu z wodą oraz uzupełnianie płynów. W upalne dni należy wypijać znacznie więcej płynów niż zwykle - nawet powyżej 3 litrów.

Osoby szczególnie - dzieci, seniorzy, kobiety w ciąży, chorzy oraz osoby z problemami sercowo-naczyniowymi, powinny bezwzględnie unikać wychodzenia na dwór pomiędzy 11 a 17.

Niebezpieczne jest pozostawanie nawet na krótko w zamkniętym samochodzie. Bezwzględnie nie należy pozostawiać w ten sposób dzieci, a jeśli wsiadamy do nagrzanego auta należy najpierw je przewietrzyć, pozostawiając otwarte drze z obu jego stron.

Chronić przed upałem należy również . Jeśli nie ma konieczności, nie transportować ich nigdzie, a w domu zapewnić dostęp do świeżej wody (pamietajmy o tym, zwłaszcza gdy wychodzimy z domu na dłuższy czas) i odpowiedni przewiew. Psy przebywające w kojcach muszą mieć zacienione miejsce, w którym będą mogły odpocząć od słońca.

W upalne dni pamiętajmy także o bezdomnych kotach, wystawiając im w zacieninych miejscach pojemniki ze świeżą wodą. Woda przydaje się także ptakom i innym zwierzętom (na przykład jeżom).

Upały mają potrwać jeszcze przez kilka dni. Trzeba więc przygotować się dobrze na ich znoszenie.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X