Strona głównaStyl życiaUwaga na upały! Seniorzy szczególnie zagrożeni

Uwaga na upały! Seniorzy szczególnie zagrożeni

Upały są szczególnie niebezpieczne dla osób starszych. Skutki upałów mogą być poważne, a czasami prowadzą nawet do śmierci.
Uwaga na upały! Seniorzy szczególnie zagrożeni [Fot. Photographee.eu - Fotolia.com] W upalne dni osobom starszym należy się szczególna uwaga. Pamiętajmy o – członkach naszych rodzin i sąsiadach gdyż przegrzanie organizmu może prowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia i życia udaru.

Udar cieplny

wywołany jest przegrzaniem organizmu, w związku z wysoką temperaturą, odwodnieniem organizmu i utratą elektrolitów. Najbardziej narażoną na udary grupą są osoby w podeszłym wieku, osoby zmęczone, otyłe oraz osoby przyjmujące leki, które mogą utrudniać proces termoregulacji.

Do głównych objawów udaru zalicza się: wyczerpanie, dezorientację, uczucie gorąca, zaczerwienioną i suchą skórę, pragnienie, szum w uszach i skroniach, mroczki przed oczami, zawroty i , czasami nudności i wymioty, podwyższoną temperaturę ciała nawet powyżej 40°C, utratę przytomności. Objawy narastają szybko, w razie utraty przytomności konieczna jest pomoc lekarza.

Jak reagować?

Należy wezwać pogotowie, bowiem udary mogą doprowadzić w groźnych przypadkach nawet do śmierci.

Poszkodowanemu należy udzielić pierwszej pomocy: umieścić go w pozycji półsiedzącej w zaciemnionym, chłodnym pomieszczeniu, zrobić zimne okłady na głowę i kark (nie stosować lodu, ponieważ w zetknięciu z rozgrzanym ciałem może to spowodować szok termiczny).

Należy podawać napoje chłodzące (zabronione jest picie alkoholu, kawy i herbaty).

Ulgę przynieść może obłożenie całego ciała wilgotnymi i chłodnymi ręcznikami - co pewien czas trzeba je zmieniać.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Umierać po ludzku
  • Pola Nadziei
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy