Strona głównaStyl życiaUwaga, zmiana czasu! Dziś w nocy przestawiany wskazówki zegarów

Uwaga, zmiana czasu! Dziś w nocy przestawiany wskazówki zegarów

Dziś w nocy o godzinie 3.00 wskazówki zegarów należy cofnąc o godzinę. Od tego momentu zacznie obowiązywać - aż do wiosny - czas środkowoeuropejski. Zegary przestawia się w około 70 krajach na całym świecie. Zmiana czasu z roku na rok budzi jednak coraz większe kontrowersje.
Uwaga, zmiana czasu! Dziś w nocy przestawiany wskazówki zegarów [Fot. Felix Pergande - Fotolia.com] Obecnie zmiana czasu dokonywana jest dwa razy w roku - w ostatnią niedzielę marca i października. W Unii Europejskiej zmianę reguluje dyrektywa ze stycznia 2001, która wprowadza czas letni i zimowy, w Polsce zaś rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów

Przestawianie zegarów w zależności od pory roku rozpoczęli blisko 100 lat temu (w 1916 roku) Niemcy, którzy chcięli w ten sposób pragneli zaoszczędzić energię elektryczną. W Polsce pierwsze wielkie przestawianie zegarów odbyło się w okresie międzywojennym. Dziś czas zmieniany jest na terenie całej Unii Europejskiej w tym samym dniu. Przestawianie zegarów ma na celu na celu lepsze wykorzystanie pory, gdy za oknami naszych domów jest widno.

Obecnie trwają dyskusje na temat rzeczywistej opłacalności stosowania czasu letniego i to czy faktycznie powoduje więcej korzyści niż strat. te ostatnie są związane z dla ludzkich organizmów - nawet godzinne przestawienie dla osób o ustabilizowanym trybie życia jest trudne i potrzebują oni kilku dni, by dostosować swój do nowych warunków – analogicznie jak przy podróżach między strefami czasowymi, chociaż w mniejszym zakresie. Zmiana czasu może wpływać m.in. na zaostrzenie się takich schorzeń jak .

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy