Strona głównaStyl życiaUważność pozwoli się lepiej skoncentrować

Uważność pozwoli się lepiej skoncentrować

Każdy doświadcza problemów ze skupieniem się na tym, co właśnie robi. Na przykład, możesz słuchać kogoś podczas spotkania, ale a twoje myśli właśnie kierują się w stronę planów na kolację. Badania sugerują, że 30 do 50 proc. naszych codziennych myśli dotyczy tego rodzaju „wędrówek umysłowych" i że gdy są nasilone, mogą prowadzić do różnych negatywnych skutków, takich jak gorsze wyniki w rozmaitych testach i słabsze zapamiętywanie informacji.
Uważność pozwoli się lepiej skoncentrować [fot. PublicDomainArchive from Pixabay]
- Choć „odpłynięcie" na kilka minut podczas spotkania nie musi być szkodliwe, może mieć negatywny wpływ, jeśli trwa przez dłuższy czas - mówi Lynley Turkelson z Uniwersytetu Cincinnati.

- Kiedy pojawiają się rozpraszające myśli lub uczucia, uważność pomaga nam odsunąć je i skupić się na tym, co jest tuż przed nami - wyjaśnia Turkelson.

Metody praktykowania uważności są różne i obejmują m. in. ćwiczenia z oddechem i . Na przykład, można ćwiczyć , zwracając uwagę na ulubione jedzenie. - Możesz zacząć od zauważenia zapachu dania przed jego zjedzeniem, jak to jest, gdy się w nie wgryzasz, jaki smak dominuje w ustach. Inny sposób - zwrócenie uwagi na przepływ wdechu i wydechu lub na odczucia, których doświadcza się właśnie w różnych częściach ciała - podaje Turkelson.

Ogólnie rzecz ujmując, uważność - czyli zdolność celowego skupiania uwagi na chwili obecnej - może być skuteczna w powstrzymywaniu „błądzenia umysłu". Jednak jej skuteczność różni się w zależności od metodologii badawczej. Na przykład, ludzie czasami są nieświadomi, że ich myśli są rozproszene, więc proszenie ich o ocenę tego nie jest wiarygodne. Wyniki badań pokazują, że lepiej jest mierzyć „błądzenie umysłu" innymi sposobami, na przykład za pomocą testów komputerowych.

- W pandemii COVID-19 ludzie napotykają na jeszcze więcej rozproszeń niż zwykle, stąd ważne jest, aby znaleźć oparte rzetelne sposoby na zmniejszenie błądzenia myślami i poprawę - mówi Turkelson.

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy