Strona głównaStyl życiaUzależnienie od telefonu? To potrzeba kontaktu z innymi ludźmi

Uzależnienie od telefonu? To potrzeba kontaktu z innymi ludźmi

Dlaczego ludzie nieustannie siedzą „z nosami w telefonach"? To może być uzależnienie, ale specyficzne... Tak chętnie i nadmiernie korzystamy ze smartfonów, bo potrzebujemy kontaktu z innymi ludźmi.
Uzależnienie od telefonu? To potrzeba kontaktu z innymi ludźmi [Fot. PictureArt - Fotolia.com] Ludzie nie tyle uzależniają się od od , ale od interakcji społecznych, można wnioskować z badań przeprowadzonych przez uczonych z Uniwersytetu McGill w Montrealu. Według ekspertów, wielu z nas nie potrafi się obejść się bez telefonu ze względu na potrzebę socjalizowania się, która jest u nas ewolucyjnie silnie rozwinięta.

„Jeśli chodzi o wykorzystanie smartfonów, aktualna literatura naukowa i intuicyjna wiedza są w przeważającej mierze pesymistyczne. Raczej jesteśmy ostrzegani przed niebezpieczeństwami, na jakie narażają nas nowe technologie. Dotychczasowe badania wskazują, że częste korzystanie ze smartfonów wiąże się z oraz społecznym i prowadzi do rozwoju pokolenia ludzi antyspołecznych, chronicznie zaniepokojonych i skupionych na samych sobie. Jakkolwiek odkrycia te budzą poważne obawy dotyczące używania smartfonów, koncentrują się na nowych technologiach jako źródle uzależnienia i patologii", mówią autorzy badań.

Ten problem może być jednak opisany w szerszym kontekście ewolucyjnym i - jak się wydaje - należy uznać, że obecna „obsesja" dotycząca smartfonów nie jest ani ugruntowana, ani nie wskazuje na paradygmatyczną zmianę w aspekcie psychospołecznym. Uważamy, że popularne oceny zjawiska nie uwzględniają najistotniejszego czynnika: uzależnienie nie tyle dotyczy smartfonów, co socjalizacji, jaką umożliwiają. Ona z kolei jest podstawową cechą ewolucji człowieka, która to cecha rozwinęła się setki tysięcy lat przed smartfonami. Mówiąc najprościej, uzależnienie od smartfonów ma charakter hiperspołeczny, a nie antyspołeczny, wyjaśniają badacze.

Na obszarach postindustrialnych gdzie jedzenia jest dużo i zawsze jest dostępne, nasza ochota na tłuszcze i cukry podyktowana została dawno ukształtowanymi uwarunkowaniami ewolucyjnymi, łatwo może stać się ona trudna do pohamowania. To z kolei może prowadzić do otyłości, cukrzycy i chorób serca. Podobnie jest z potrzebą interakcji z innymi ludźmi, która jest dodatkowo umożliwiana przez smartfony - może stać się zaburzona i prowadzić do maniakalnej potrzeby hiperspołecznego monitoringu.

Wyniki badań są dostępne w magazynie Frontiers in Psychology

Na podstawie:

Serwis świąteczny senior.pl

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X