Strona głównaStyl życiaW Toruniu odsłonięto pomnik księdza Jerzego Popiełuszki

W Toruniu odsłonięto pomnik księdza Jerzego Popiełuszki

W Toruniu odsłonięto pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki, kapłana zamordowanego 27 lat temu przez oficerów Służby Bezpieczeństwa. Ceremonia rozpoczęła się od odprawienia mszy w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Koncelebrze przewodniczył biskup toruński ks. bp Andrzej Suski.
Otoczenie pomnika zostało w ostatnich tygodniach uporządkowane: nasadzono nową zieleń, a wzdłuż al. Jana Pawła odnowiono chodnik. W sąsiedztwie pomnika ustawiono maszty flagowe.

Budowa pomnika została wsparta m.in. z funduszy Urzędu Marszałkowskiego i Urzędu Miasta Torunia. Miasto wzięło również na siebie koszty zagospodarowania terenu wokół pomnika. Sam projekt pomnika został przez jego autora przekazany nieodpłatnie.

Autorem projektu jest prof. Kazimierz Gustaw Zemła, prace rzeźbiarskie wykonał Paweł Pietrusiński, a prace odlewnicze Marek Żebrowski. Sama figura pomnikowa razem z podstawą ma około 5 metrów wysokości. Pomnik ukazuje stojącą sylwetkę kapłana, na piedestale z granitowego sjenitu z Przedborowa, na którym widnieje znana dewiza demokracji: "Zło dobrem zwyciężaj"". Oprócz tej dewizy na cokole znajdą się napisy:
  • z prawej strony cokołu: "Nie ma Kościoła bez krzyża. Nie ma ofiary, uświęcenia i służby bez krzyża. Nie ma trwania i zwycięstwa bez krzyża. Każdy, kto w słusznej sprawie zwycięża, zwycięża przez krzyż i w krzyżu" (fragment z homilii ks. Jerzego Popiełuszki z 26 września 1982 r.),
  • z tyłu cokołu: "Kapelanowi „Solidarności”, męczennikowi, niezłomnemu świadkowi Chrystusa - Społeczny Komitet Budowy Pomnika ks. Jerzego Popiełuszki w Toruniu, Samorząd Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Gmina Miasta Toruń".
fot. torun.plZ okazji odsłonięcia toruńskiego pomnika Poczta Polska wypuściła na rynek nowy znaczek pocztowy: jest on dwuczęściowy, na jednej z części znajduje się wizerunek makiety pomnika na tle biało-czerwonej flagi, natomiast na drugiej części czerwone róże z haftu łowickiego.

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w Okopach w rolniczej rodzinie. Uczęszczał do szkoły podstawowej i średniej w Suchowoli. Studia teologiczne podjął w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Warszawie, 22 maja 1972 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

Pracował następnie w parafiach Ząbki, Anin i na Starym Mieście w Warszawie. W styczniu 1979 ks. Jerzy zasłabł w czasie odprawiania Mszy Św. i po kilkutygodniowym szpitalnym leczeniu został zwolniony z normalnych obowiązków wikariuszowskich.
Z końcem roku 1978 ks. Jerzy został mianowany duszpasterzem średniego personelu medycznego. Od 20 maja 1980 r., zaczął rezydować przy parafii Św. Stanisława Kostki prowadząc nadal duszpasterstwo medyczne, a w sierpniu 1980 r. włączył się w powstające Duszpasterstwo Ludzi Pracy. W październiku 1981 r. został mianowany diecezjalnym duszpasterzem służby zdrowia i kapelanem Domu Zasłużonego Pracownika Służby Zdrowia przy ul. Elekcyjnej 37. Po wprowadzeniu stanu wojennego ks. Jerzy organizował pomoc charytatywną, uczestniczył w procesach.

Od 28 lutego 1982 r. celebrował Msze św. za Ojczyznę i wygłosił 27 kazań patriotyczno-religijnych, w których - przez pryzmat Ewangelii i nauki Kościoła - interpretował moralny wymiar bolesnej współczesności. Działalność Jerzego Popiełuszki sprawiła, że stał się on celem ataków władz. Od grudnia 1983 r. zaczęło się jego nękanie. Po uprowadzeniu z Górska w piątek , dnia 19 października 1984 r. przy obecnej ulicy jego imienia w Toruniu, skatowano go i skrępowano go śmiertelnie i wrzucono go być może żywego do wody przy tamie we Włocławku. Dnia 3 listopada 1984 r. odbył się na jego pogrzeb przy kościele na Żoliborzu. Został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. w Warszawie.

Tagi: toruń, pomnik

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Hospicja.pl
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy