Strona głównaStyl życiaW poszukiwaniu gmin przyjaznych seniorom

W poszukiwaniu gmin przyjaznych seniorom

Celem polityki społecznej wobec starszych jest poprawa jakości ich życia i samorządowcy mogą kreować wydarzenia zarówno w obszarze opieki, szczególnie wobec osób najstarszych i niepełnosprawnych – mówi Ryszard Majer, senatora RP. W ramach kampanii Polska Przyjazna Osobom Starszym zainicjowanej przez Ryszarda Majera, rozpoczęto jedno z największych badań poświęconych polskim seniorom.
W poszukiwaniu gmin przyjaznych seniorom [Ryszard Majer, fot. materiały prasowe] Po co kolejne badanie dotyczące starości?
Celem badania „Samorząd wobec seniorów 2016” jest próba oceny na ile , który ze swojej istoty jest najbliższą władzom osobom starszym interesuje się ich problemami i na ile podejmuje działania zmierzające do poprawy ich sytuacji.

Samorząd przecież nie wypłaca emerytur i rent świadczeniobiorcom?
Rola samorządu w odniesieniu do jakości życia osób starszych ma kolosalne znaczenie. Generalnie celem polityki społecznej wobec starszych jest poprawa jakości ich życia i samorządowcy mogą kreować wydarzenia zarówno w obszarze opieki – szczególnie wobec osób najstarszych i niepełnosprawnych oraz aktywizować wobec tych którzy mogą jeszcze wyjść z domu.

Przecież co jakiś czas są wręczane statuetki gminom przyjaznym starości. Nie dowierza Pan ich organizatorom?
Mamy obecnie wiele przedsięwzięć mających na celu wskazanie gmin przyjaznych osobom starszym, wskazuje się często dobre praktyki, nagradza miasta racjonalizujące i bardzo dobrze że tak się dzieje. Jednocześnie musimy pamiętać, że starzejąca populacja jest nierównomierna a i możliwości poszczególnych jednostek samorządy terytorialnego są różne. W badaniu próbujemy zobiektywizować dane i wskazać, gdzie poziom opieki jest najwyższy i które gminy i miasta przeznaczają największe środki na projekty zarówno w obszarze opieki jak i aktywizacji.

Czy powstanie czarna lista gmin nieprzyjaznych osobom starszym? Przecież niektóre gminy ledwo wiążą koniec z końcem?
Celem jest promowanie pozytywnych rozwiązań. Tym niemiej warto zauważyć że liczba gmin która balansuje na skraju bankructwa w których ograniczenie wydatków na seniorów mogłoby być zasadne jest niewielka, myślę że problem leży gdzie indziej. Wielokrotnie mówiłem w Senacie o Polsce solidarnej, która troszczy się o swoich obywateli i Polsce liberalnej w której liczy się ten kto po pierwsze ma siłę najgłośniej krzyczeć a po drugie jest w większości i z nim liczą się decydenci. Część decydentów lokalnych, wójtów, burmistrzów, radnych – choć nie mówi o tym otwarcie ma dość liberalne podeście do kwestii wspierania tych którzy pomocy potrzebują. Tymczasem inwestycja w kapitał społeczny, a nie w chodniki i rabatki, jest w moim przekonaniu najważniejsza.

Czego dowiemy się za badania?
Planujemy uzyskać ponad 128 tysięcy danych, które zobrazują podejście samorządowców do . Konstrukcja kwestionariusza ankiety pokaże zarówno 21 elementów które stanowią swego rodzaju wzorzec dobrej gminy dla seniorów, ale także w miarę dokładnie policzy jaką część budżetów gminnych przeznaczaj decydenci na osoby starsze. Oczywiście pod uwagę bierzemy zarówno zadania obowiązkowe jak i te realizowane z inicjatywy własnej.

Osoby starsze zostaną także policzone?
Policzymy zarówno tych, którymi się gmina opiekuje w formie świadczeń opiekuńczych, za których płaci po umieszczeniu ich w placówkach całodobowych, ale również tych którzy aktywizowani w formie Klubów Seniora, Uniwersytetów Trzeciego Wieku, w ramach różnorakich programów zdrowotnych i projektów socjalnych.

Pierwsza mapa aktywizacji polskich seniorów?
Może nie aż tak, bo pytamy przede wszystkich o formy świadczone przez samorząd lokalny, należy pamiętać że część działań jest podejmowanych przez organizacji pozarządowe, uczelnie wyższe i te działania mogą być realizowane bez udziału środków samorządowych.

Seniorom będzie się lepiej żyło?
Taki jest generalny cel polityki społecznej, w tym przypadku mamy do czynienia z testowaniem narzędzia diagnostycznego które – mam nadzieję udoskonalane w kolejnych latach, które będzie użyteczne dla wszystkich decydentów zarówno na szczeblu samorządowym jak i rządowym, i będzie wspomagało efektywniejszą politykę społeczną wobec starszych. Na przykład pozwoli lepiej planować środki finansowe i być może pozwoli w większym stopniu wyrównać istniejące dysproporcje terytorialne, szczególnie te pojawiające się między starością w mieście a starością na wsi.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy