Strona głównaStyl życiaW tym roku na wakacje wyjedzie mniej Polaków niż rok wcześniej

W tym roku na wakacje wyjedzie mniej Polaków niż rok wcześniej

Na wakacje w tym roku wybiera się nieco ponad połowa Polaków. Dla porównania, w zeszłym sezonie urlop poza miejscem zamieszkania planowało 60 proc. rodaków. Za to już drugi raz z rzędu najpopularniejszym kierunkiem letnich podróży jest Polska – odpoczywać zamierza tu 36 proc. respondentów – wynika z badania Diners Club Polska „Plany wakacyjne Polaków 2017”.
W tym roku na wakacje wyjedzie mniej Polaków niż rok wcześniej [Fot. Artur - Fotolia.com] Tego lata prawie 45 proc. Polaków w miejscu zamieszkania, a 36 proc. podróżować będzie po kraju. Wśród wyjeżdżających za granicę, 14 proc. wypoczywać będzie w kurortach europejskich, a 4 proc. wybiera się w dalekie, egzotyczne wyprawy poza Europę. Dla porównania, w zeszłym sezonie, wczasy poza domem planowało 60 proc. badanych. Również więcej osób (22 proc.) wypoczywało za granicą. Zdecydowanie bardziej popularne były także destynacje w obrębie krajów UE – urlop planowało tam dwa razy więcej badanych.

Panowie za zwiedzaniem, panie za nauką

Jak pokazuje badanie Diners Club, tego lata połowa kobiet i 39 proc. mężczyzn urlop spędzi w domu. Panowie zdecydowanie częściej podróżować będą po Polsce – wakacje w kraju planuje 45 proc. mężczyzn i co trzecia kobieta. Będąc już na wczasach, ponad 41 proc. Polaków zadeklarowało, że chce przede wszystkim zwiedzać i poznawać nowe miejsca. Za to 35 proc. planuje odpoczynek stacjonarny. Polacy w tym roku będą zdecydowanie mniej aktywni - tylko 3 proc. zamierza uprawiać sport, podczas gdy w 2016 r. za czynnym wypoczynkiem opowiedziało się prawie 13 proc. Co ciekawe, tylko kobiety wakacyjny czas zamierzają poświęcić na zdobywanie nowych umiejętności. Reprezentantki płci pięknej na urlopie zamierzają głównie odpoczywać stacjonarnie (44 proc.) i zwiedzać (38 proc.). Mężczyźni poznawanie nowych miejsc stawiają na pierwszym miejscu – taką formę spędzania czasu deklaruje prawie połowa z nich. Bierny odpoczynek na plaży wybiera natomiast 26 proc.

W podróż bez polisy

Za granicę wybiera się około 18 proc. Polaków, z czego ponad 70 proc. nie zamierza skorzystać z jakiejkolwiek formy ubezpieczenia podróży. Mało zapobiegliwi są zarówno seniorzy, jak i młodzi - analogicznie aż 90 proc. starszych i 77 proc. osób przed 30-tką podczas za granicę nie zadba o polisę. Wśród osób, które zamierzają się ubezpieczyć, 13 proc. wykupi standardową polisę w biurze podróży, ponad 7 proc. skorzysta z usług ubezpieczyciela, niecałe 6 proc. posłuży się tylko kartą EKUZ, a 3 proc. skorzysta z innej formy ubezpieczenia, np. zawartego w karcie kredytowej.

Wydawana przez NFZ tylko podstawową opiekę zdrowotną, z której możemy korzystać wyłącznie w krajach europejskich i to płatną w większości państw. Warto byłoby zatem uzupełnić ją o dodatkowe ubezpieczenie.

70 proc. wyjazdów organizowana jest na „własną rękę”

Zdecydowana większość wyjazdów (69,5 proc.) organizowana jest samodzielnie. Natomiast z usług biura podróży zamierza skorzystać tylko 16 proc. Polaków (o 4 punkty procentowe więcej niż w zeszłym sezonie). 14 proc. badanych deklaruje, że planowanie podróży powierzy rodzinie lub znajomym. Podczas organizowania urlopu, najbardziej wygodni są reprezentanci metropolii – ponad połowa z nich (53 proc.) skorzysta z ofert biur podróży, a 27 proc. również u nich wykupi ubezpieczenie.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • EWST.pl
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy