Strona głównaStyl życiaWHO: co roku 800 tysięcy ludzi popełnia samobójstwo

WHO: co roku 800 tysięcy ludzi popełnia samobójstwo

Światowa Organizacja Zdrowia informuje, że corocznie na całym świecie aż 800 tysięcy ludzi popełnia samobójstwo. Eksperci apelują o podejmowanie kroków prewencyjnych.
WHO: co roku 800 tysięcy ludzi popełnia samobójstwo [@ Artem Furman - Fotolia.com] Dane są zastraszające, wskazują pracownicy WHO. 800 tysięcy ludzi rocznie odbiera sobie życie, co oznacza, że średnio co 40 sekund ktoś umiera w wyniku .

Około 75 procent samobójstw dokonują ludzie z krajów ubogich lub o średnim dochodzie. Organizacja wzywa do podjęcia działań, które zmniejszą dostęp do powszechnych środków umożliwiających . Przygotowany przez WHO raport został opublikowany w związku ze Światowym Dniem Zapobiegania Samobójstwom, który obchodzimy 10 września.

Najwyższy wskaźnik samobójstw dotyczy seniorów

Jak wynika z raportu, samobójstw dokonują ludzie w każdym wieku, ale globalnie najwyższy wskaźnik dotyczy osób po siedemdziesiątce. W niektórych krajach jednak najwyższy odsetek targnięć na własne życie odnotowuje się wśród ludzi młodych. W grupie 15-29 lat samobójstwo jest drugą najczęstszą przyczyna śmierci.

Zapobieganie samobójstwom

Z raportu wynika, że najczęstszymi sposobami odbierania sobie życia są: zatrucie pestycydami, powieszenie, strzał z broni palnej. Jak wskazują badania, ograniczenie dostępu do tych środków może pomóc powstrzymać ludzi od targnięcia się na swoje życie.

WHO apeluje do rządów o opracowanie strategii zapobiegania samobójstwom odnotowując, że obecnie tego rodzaju planami dysponuje jedynie 28 krajów.

Zagrożone grupy

Ogólnie rzecz ujmując samobójstwa popełniają częściej mężczyźni niż kobiety. W bogatszych krajach szczególnie narażeni są panowie po pięćdziesiątce.

Jeśli chodzi o kraje biedne i o średnich dochodach, ludzie młodzi i starsi cechują się wyższymi wskaźnikami samobójstw niż ich rówieśnicy w bogatych krajach. Przy czym kobiety powyżej 70 lat ponad dwa razy częściej popełniają samobójstwo niż panie w wieku 15 - 29 lat.

Wczesne rozpoznanie i leczenie ludzi oraz osób uzależnionych od narkotyków i innych substancji ma szczególne znaczenie prewencyjne. Poza tym - jak wskazują eksperci - media powinny być bardziej odpowiedzialne w przekazywaniu informacji o samobójstwach i nie robić z tego sensacji. Co więcej, zapewnienie wsparcia osobom schorowanym i samotnym jest kluczowym czynnikiem zapobiegawczym.

Przeczytaj także


Depresja - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Depresja to bardzo poważna choroba, a jej lekceważenie może prowadzić nawet do śmierci. Dotyka ona ludzi w różnym wieku, jednak w przypadku osób starszych bywa często lekceważona, traktowana jako jeden z objawów starzenia się. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Pola Nadziei
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy