Strona głównaStyl życiaWarto czekać na starość. Możesz wówczas liczyć na większy optymizm

Warto czekać na starość. Możesz wówczas liczyć na większy optymizm

Wraz z upływem czasu ludzie stają się bardziej optymistyczni i bardziej doceniają jakość swojego życia.
Warto czekać na starość. Możesz wówczas liczyć na większy optymizm [© Ingo Bartussek - Fotolia.com] Uczeni z Uniwersytetu w Chicago przeprowadzili badania, z których wynika, że ludzie starsi mają większą tendencję do skupiania się na pozytywnych aspektach tego, co ich otacza i im się przytrafia.

Eksperci przeprowadzili wywiady z ponad 3 tysiącami osób w wieku powyżej 30 lat. Ankieta została opracowana tak, by uczestnicy wyrazili swoje opinie na różne tematy i by można było ocenić nastroje badanych. Po analizie stwierdzono, że sposób postrzegania starzenia się poprawiał się wraz z upływem lat, 66 proc.

siedemdziesięciolatków wykazywało co do skutków procesu starzenia się, podczas gdy podobne opinie wyrażało jedynie 46 proc. osób po trzydziestce.

Co więcej, okazało się, że seniorzy wykazywali większe zaufanie od innych i czuli się bezpieczniejsi finansowo niż osoby młodsze. Ponadto osoby starsze częściej wysoko oceniały jakość swojego życia: aż dwie trzecie ludzi po siedemdziesiątce uznało swoje życie za „doskonałe" lub „bardzo dobre", podczas gdy taki osąd własnej egzystencji wyraziła jedynie połowa trzdziesto- i czterdziestolatków. Ocena własnego życia wzrastała zazwyczaj po pięćdziesiątce.

Naukowcy zaobserwowali, że rośnie średnio do mniej więcej połowy długości życia i znacząco spada w latach seniorskich. Co zaskakujące, siedemdziesięciolatkowie rzadziej niż ludzie młodsi martwili się o swoje zdrowie, problemy z pamięcią lub możliwość przeprowadzki do . Ponadto, znacznie mniej niż młodsi obawiali się utraty zainteresowania ze strony innych w okresie starości lub tego, że mogą stać się ciężarem dla swoich rodzin.

Odkryto również, że samo określenie starości różni się u osób starszych i młodszych. Wśród tych pierwszych jedynie dwie na dziesięć uważały, że starość zaczyna się w wieku 65 lat, w przypadku trzydziestolatków takiego zdania były cztery osoby na dziesięć.

Jak oceniają wyniki badań ich autorzy, być może starsi ludzie są większymi optymistami, bo bardziej niż młodsi doceniają określone aspekty życia, takie jak relacje międzyludzkie czy duchową stronę ludzkiej egzystencji.

Wyniki przedstawiono podczas tegorocznej konferencji American Society of Aging.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć