Strona głównaStyl życiaWarto mieć cel w życiu. Oznacza lepsze zdrowie serca

Warto mieć cel w życiu. Oznacza lepsze zdrowie serca

Poczucie istotnej celowości życia może obniżyć ryzyko chorób serca i udaru - mówią medycy z Mount Sinai St.Luke's w Nowym Jorku.
Warto mieć cel w życiu. Oznacza lepsze zdrowie serca [fot. khamkhor from Pixabay]
Celowość w życiu określono jako poczucie sensu i kierunku oraz przekonanie, że warto żyć. Wcześniej powiązano posiadanie życiowego celu ze zdrowiem psychicznym i dobrym samopoczuciem, teraz ustalono, że oznacza on o 23 proc. niższą liczbę zgonów z jakiejkolwiek przyczyny i o 19-proc. niższe ryzyko , , a także konieczności wykonania operacji pomostowania tętnic wieńcowych (CABG) lub wprowadzenia stentów.

Rozwijanie i doskonalenie poczucia życiowego celu może chronić zdrowie serca i potencjalnie uratować życie - mówi główny autor badań Randy Cohen, kardiolog w Mount Sinai St. Luke's i Mount Sinai Roosevelt. - Nasze badanie pokazuje, że istnieje silny związek między poczuciem celowości życia i ochroną przed śmiercią lub zdarzeniami sercowo-naczyniowymi. W ramach ogólnego stanu zdrowia każdy z nas powinien zadać sobie podstawowe pytanie: „Jaki mam ?" Jeśli nie umiesz na to odpowiedzieć, warto dążyć do sformułowania takiego celu, bo będzie to miało znaczenie dla twojego ogólnego samopoczucia - dodaje dr Cohen.

Przeanalizowano 10 badań z udziałem 137 tysięcy osób, aby sprawdzić wpływ poczucia na ryzyko zgonu i incydentów sercowo-naczyniowych w danym okresie. Okazało się, że ludzie z niskim poczuciem celu są bardziej narażeni na śmierć lub wystąpienie problemów sercowo-naczyniowych.
Wcześniej powiązano różne psychospołeczne czynniki ryzyka z chorobami serca, w tym czynniki negatywne, takie jak lęk i depresja oraz czynniki pozytywne, takie jak optymizm i wsparcie społeczne. Warto dalej sprawdzać znaczenie celu życiowego jako wyznacznika zdrowia i dobrego samopoczucia oraz oceniać wpływ strategii poprawy poczucia celu życiowego jednostki - mówi dr Alan Rozanski z Mount Sinai Health System.
Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Akademia Pełni Życia
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy