Strona głównaStyl życiaWarto się zestarzeć. Szczęście osiąga się w dojrzałym wieku

Warto się zestarzeć. Szczęście osiąga się w dojrzałym wieku

Warto się starzeć. Przynajmniej biorąc pod uwagę szanse na psychiczny dobrostan - szczęście osiąga się w dojrzałym i starszym wieku.
Warto się zestarzeć. Szczęście osiąga się w dojrzałym wieku Każdy etap życia ma jakieś charakterystyczne aspekty. Na pewnym poziomie ogólności jednak można powiedzieć, że w najwyższym stopniu dotyczy nas w dzieciństwie, potem stopniowo słabnie jego odczuwanie, a w dojrzałym życiu znów wzrasta.

Eksperci Australijskiego Instytutu Studiów nad Rodziną zaprosili do badań ponad 27 tysięcy osób w wieku 15 - 90 lat. Przez ponad 12 lat zbierano informacje na temat poziomu zadowolenia uczestników z tego, co dzieje się w ich życiu. Wniosek jest dość jasny. - Ogólnie rzecz biorąc ludzie są niezależnie od etapów egzystencji. Ale to nie znaczy, że mężczyźni i kobiety doświadczają tego samego poziomu życiowej satysfakcji i że nie mają nań wpływu różne zmiany, jakich się doznaje.

Uczestników poproszono, aby ocenili swoje zadowolenie w skali od 0 do 10. Zarówno mężczyźni, jak i kobiety określili średnio satysfakcję z życia na poziomie 7. Jednak w wybranych okresach ocena ta istotnie się różniła. Między 15 a 20 rokiem życia zadowolenie szybko spada. Opuszczenie domu rodzinnego nie ma większego wpływu na poczucie szczęścia, ale już zamieszkanie z patnerem sprzyja zwiększeniu dobrostanu. Silnie odczuwa się też szczęście oczekując na dziecko, ale po jego przyjściu na świat jego odczuwanie istotnie spada na około sześć lat (szczególnie dotyczy to pierwszego potomka). Od trzydziestki do pięćdziesiątki satysfakcja wolno słabnie. Intensywniejsze zmniejszenie dobrostanu odnotowuje się w sytuacji z partnerem lub problemów z pracą, ale nie ma nań większego wpływu okres odchodzenia dzieci z domu.

Satysfakcja z życia istotnie za to poprawia się po pięćdziesiątce i w dalszym ciagu zwiększa się do sześćdziesiątego roku życia, a przez następne dwadzieścia lat pozostaje stabilna. Znacznie spada w przypadku i słabnie po osiemdziesiątce, gdy zazwyczaj stan zdrowia mocno się pogarsza.

Jeśli chodzi o rozróżnienie ze względu na płeć, mężczyźni są szczęśliwsi w nastoletnim wieku, a kobiety po 20, 30 i 40-ce. Od wieku sześćdziesięciu kilku lat poziom szczęścia u obojga płci jest podobny.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Oferty pracy