Strona głównaStyl życiaWe Wrocławiu o seniorach - perspektywa naukowa i praktyczna

We Wrocławiu o seniorach - perspektywa naukowa i praktyczna

Interdyscyplinarny, naukowy i ogólnopolski charakter Miała konferencja, która w poniedziałek 21 września zainaugurowała pierwszą w Polsce edycję „Dni Gerontologii”, podzieloną na część wykładową oraz wizyty studyjne w dwunastu organizacjach senioralnych Wrocławia.
We Wrocławiu o seniorach - perspektywa naukowa i praktyczna [fot. WCS, Joanna Ryłko] Konferencja, zorganizowana przez Federację Uniwersytetów Trzeciego Wieku z siedzibą we Wrocławiu oraz Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego - Wrocławskie Centrum Seniora, odbyła się w gmachu Instytutu Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego. Głównym celem konferencji była prezentacja dobrych praktyk pracy z seniorami. Pojawiła się zatem zarówno problematyka gerontologiczna, widziana z perspektywy badań naukowych, jak i z obszaru dobrych praktyk gerontologicznych. Odbyła się także sesja plakatowa, w której zaprezentowali się studenci i pracownicy instytucji związanych z działalnością gerontologiczną.

wygłosił prof. Shlomo Noy – geriatra, światowy lider w zakresie rehabilitacji geriatrycznej i zarządzania opieką zdrowotną, współzałożyciel sieci centrów opieki dla seniorów MD Nursing, a także kompleksowego Centrum dla seniorów , które powstaje we Wrocławiu. W swej prelekcji przedstawił kierunki poszukiwania optymalnego modelu opieki nad ludźmi starszymi, zwłaszcza dotkniętymi demencją.

W panelu naukowym swe prezentacje, głównie wyniki badań i wnioski z nich płynące, przedstawili: prof. dr hab. Adam A. Zych (gerontolog społeczny, Dolnośląska Szkoła Wyższa we Wrocławiu), który wystąpił z błyskotliwą, pełną humoru prelekcją o starzeniu się z wdziękiem skonfrontowanym z realiami życia; prof. nadzw. dr hab. Anna Skrzek (specjalista nauk o kulturze fizycznej na AWF we Wrocławiu, przewodnicząca Dolnośląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Gerontologicznego) – prezentująca naukowe podejście do wielu mitów na temat starzenia biologicznego, dr hab. Henryk Szeloch (Dyrektor UTW im. Jana Pawła II w PWT we Wrocławiu) – o potrzebach duchowych osób starszych na przykładzie słuchaczy UTW w Papieskim Wydziale Teologicznym, dr Stanisława Górecka (kierownik Pracowni Demografii i Statystyki w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego UWr) – z aktualnymi i prognostycznymi danymi o uwarunkowaniach i konsekwencjach demograficznych, dr Łukasz Jurek (specjalista polityki społecznej w Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu) – o sytuacji zawodowej opiekujących się starszymi członkami rodziny.

Po przerwie obiadowej, dobre praktyki gerontologiczne zaprezentowali: dr Aleksander Kobylarek – o tradycjach UTW sprzyjających integracji seniorów; dr Walentyna Wnuk (gerontolog społeczny, Doradca UM Wrocławia ds. Seniorów) – o twórczej i rozwijającej mocy „Szkoły Liderów” środowisk senioralnych, prowadzonej przez nią we Wrocławskim Centrum Seniora; Robert Pawliszko – o aktualnym stanie aktywności społecznej seniorów we Wrocławiu; dr Marta Koszczyc (specjalista nauk o kulturze fizycznej na AWF we Wrocławiu, kierownik UTW-AWF, wiceprezes Rady Federacji UTW) – o kształceniu kadr na potrzeby edukacji fizycznej seniorów; Krystyna Lasek (założycielka i wieloletnia prezes Świdnickiego UTW, członek komisji rewizyjnej Federacji UTW we Wrocławiu) – o placówkach UTW jako liderze koalicji na rzecz zdrowego starzenia – na przykładzie Świdnickiego UTW; Karolina Popiel (założycielka Noworudzkiego UTW) – o współpracy Noworudzkiego UTW z samorządem terytorialnym; Jarosław Maroszek (Dyrektor Departamentu Zdrowia i Promocji Województwa, Urząd Marszałkowski) – o inicjatywach prosenioralnych na terenie województwa dolnośląskiego; Teresa Ziegler (kierownik Sudeckiego UTW w Wałbrzychu, członek Rady Pożytku Publicznego w Wałbrzychu, wiceprezes Rady Federacji UTW, członek Rady ds. Polityki Senioralnej przy MPiPS) – o UTW w kontekście polityki senioralnej miasta – na przykładzie Wałbrzycha.

W końcowej części konferencji odbyła się dyskusja z udziałem uczestników, czyli wymiana poglądów, doświadczeń, ale i przedstawienie własnych dobrych praktyk senioralnych. Okazało się, że wielowymiarowe problemy osób starszych świadczą o tym, iż niezmiernie istotna jest dalsza praca nad podnoszeniem jakości starzenia się człowieka i sposobów tworzenia współczesnej polityki senioralnej w różnych środowiskach społecznych. Działania te są obiektem zainteresowania komitetu naukowego i organizacyjnego konferencji, które postanowiły uczynić wrocławskie „” corocznym cyklicznym wydarzeniem. Fakt ten z pewnością będzie sprzyjał dalszej integracji środowisk senioralnych oraz świadomości wartości i potencjału grupy, integracji międzypokoleniowej, a także włączeniu studentów i innych grup społecznych do szerszego zainteresowania się problematyką starzejącego się społeczeństwa.

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Umierać po ludzku
  • Aktywni 50+
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy