Strona głównaStyl życiaWiek dojrzały - wiek pełni życia

Wiek dojrzały - wiek pełni życia

Starszy pan w rozczłapanych kapciach, na którego inni mówią po prostu bezosobowo „dziadek” to już zamierzchła przeszłość. I całe szczęście. W świecie, gdzie stale przybywa osób w wieku emerytalnym, ich obraz diametralnie się zmienia. Ludzie tacy jak Bill Clinton, Steven Spielberg, Paul McCartney czy Mick Jagger wcale nie chcą, wraz z wiekiem, usuwać się w cień, a obecny rynek teraz właśnie otwiera przed nimi nowe horyzonty.
Wiek dojrzały - wiek pełni życia [© Pavel Losevsky - Fotolia.com] Liczba ludzi starszych stale wzrasta, szczególnie w krajach rozwijających się, dlatego ekspansja ta bardzo interesuje specjalistów różnych dziedzin. Wielu z nich twierdzi, że odkryło dla siebie nowy, niezwykle chłonny, rynek zbytu.

Osoby powyżej 50 roku życia są rosnącą siłą ekonomiczną, która zmienia wielorakie gałęzie przemysłu i staje się jednym z głównych odbiorców. Szacuje się, że jest to prawie połowa rynku konsumenckiego, dlatego też producenci i właściciele firm coraz częściej nastawiają się na oczekiwania właśnie tej grupy społecznej.

Dzisiejsi emeryci to najczęściej osoby niezależne, aktywne, nie myślące o swoim wieku jako o jesieni życia. Jest to generacja chyba najbardziej różnorodna, która przeprowadziła przecież rewolucję kulturalną i zmieniła dotychczasowy styl życia. Jak więc przekonać do siebie tę grupę?

Rynek nieruchomości proponuje coraz częściej nowe rozwiązania architektoniczne usuwające niepotrzebne bariery. Powstają domy z odpowiednimi poręczami i przestrzenią niezbędną dla poruszających się na wózku inwalidzkim. Coraz częściej w wielu miastach tworzy się Uniwersytety Trzeciego Wieku, gdzie ludzie starsi mogą aktywnie wykorzystać swe zdolności, a liczne firmy hasło „Zrób to sam” zastępują sloganem „Zrobimy to za ciebie”.

Także media zaczynają zmieniać swoje spojrzenie na tę grupę odbiorców. Do tej pory ludzie po sześćdziesiątce mogli oglądać swoich rówieśników w telewizji jako niedołężnych starców czy nielicznych bohaterów negatywnych. Obecnie zaczynają pojawiać się programy skierowane bezpośrednio do nich, dotyczące zdrowia, problemów społecznych oraz rozrywki.

Wielu starszych ludzi to jednak nie tylko potencjalni konsumenci, ale także osoby posiadające zdolności, które nadal mogą być przydatne na rynku pracy. Może warto o tym pomyśleć stojąc w obliczu niżu demograficznego i braku specjalistów w wielu dziedzinach życia.

Sylwia Prętkowska / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy