Strona głównaStyl życiaWiększość Polaków używa okularów przeciwsłonecznych, które nie chronią wzroku

Większość Polaków używa okularów przeciwsłonecznych, które nie chronią wzroku

Jak wynika z badań, aż 83% Polaków przyznaje, że zdarza się im używać nieodpowiednich okularów przeciwsłonecznych bez filtra. Eksperci alarmują, że noszenie przyciemnianych soczewek bez wysokiej jakości filtrów przynosi efekt przeciwny do zamierzonego – do oczu dociera więcej szkodliwych promieni słonecznych niż bez okularów istotnie zwiększając ryzyko uszkodzenia wzroku.
Większość Polaków używa okularów przeciwsłonecznych, które nie chronią wzroku   [Fot. Maksim Shebeko - Fotolia.com] Co niepokojące tylko co trzeci Polak jako powód korzystania z okularów przeciwsłonecznych podaje ochronę przez szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Większość traktuje je jako zapominając, że złej jakości soczewki szkodzą.

Aż 58% Polaków nie jest pewnych czy promieniowanie słoneczne jest szkodliwe, a co 8. osoba uważa wręcz, że jest ono dla oczu bezpieczne. Ponad 30% badanych w ogóle nie nosi okularów przeciwsłonecznych. Najnowszy raport z badań, zrealizowanych przez IQS Rynek i Opinia nie pozostawia wątpliwości – Polacy nie mają świadomości jak ważna jest ochrona oczu przed promieniami UVA i UVB.

70% Polaków nosi okulary przeciwsłoneczne. Jednak aż 56% z nich przy zakupie kieruje się kształtem, kolorem czy wielkością zupełnie zapominając, że walory estetyczne są drugorzędne, a kluczowe jest ograniczenie szkodliwych dla naszych oczu czynników oraz poprawa bezpieczeństwa i jakości widzenia.

Powinniśmy pamiętać, że oczy narażone są na promieniowanie ultrafioletowe przez cały rok. Dociera ono do nich nawet przez zachmurzone niebo i może być przyczyną wielu groźnych chorób, takich jak: ostre zapalenie spojówek i rogówki, AMD (zwyrodnienie plamki żółtej), zaćma, skrzydlik oraz czerniak oka.

Przeciwsłoneczna ochrona

Wśród Polaków, którzy w ostatnim roku kupili okulary przeciwsłoneczne, tylko 9% dokonało zakupu u optyka. Tymczasem tego rodzaju okulary, podobnie jak korekcyjne, powinny być kupowane wyłącznie w specjalistycznych placówkach. Modele dostępne w drogeriach lub na bazarach nie zapewniają bowiem właściwej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Profesjonalne przyciemniane szkła są droższe od tych oferowanych na ulicy lub w supermarkecie, jednak gwarantuje nam odpowiednią ochronę. Okulary pochodzące z nieprofesjonalnych punktów mogą nam nawet zaszkodzić – spowodują, że źrenice będą się rozszerzać przez co do oczu dostanie się więcej promieni ultrafioletowych. Inwestycja w jest tym bardziej opłacalna, ponieważ chroni także delikatną skórę wokół oczu, zapewniając młodszy wygląd w przyszłości.

Przez cały rok nasze oczy narażone są na działanie szkodliwych promieni ultrafioletowych (UV), przed którymi powinniśmy chronić wzrok. Żeby jednak ochrona była skuteczna trzeba kupić okulary z przyciemnianymi szkłami, posiadające filtr . Wszystkie inne – z niskiej jakości filtrem lub zupełnie go pozbawione – przynoszą więcej szkody niż pożytku.

Polaryzacja

Kierowcy oraz osoby często przebywające na świeżym powietrzu powinny zaopatrzyć się w okulary polaryzacyjne, które wygaszają odbicia światła słonecznego, chronią przed powstawaniem słonecznej poświaty zapewniając większy komfort widzenia.

Barwienie soczewek

Obecność różnych kolorów szkieł okularów przeciwsłonecznych również ma swoje uzasadnienie. Brązowe szkła to najlepszy wybór dla osób z wrażliwymi oczami, ponieważ zatrzymują światło niebieskie, zwiększając tym samym kontrast i głębię ostrości. Szare i szarozielone okulary to rozwiązanie dla każdego, ponieważ zachowują naturalny kontrast, natomiast żółte i pomarańczowe są idealne na pochmurne dni, bo rozjaśniają obraz.

Vision Express

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Kosciol.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy