Strona głównaStyl życiaWielkanoc

Wielkanoc

Chrześcijanie po raz kolejny wspominają zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, piekłem i szatanem. Taki jest sens i geneza świąt wielkanocnych, najważniejszych w całym roku liturgicznym. Jednak dziś coraz częściej obchodzimy je jako swego rodzaju "święto wiosny".
Wielkanoc

Wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno

Dla wielu chrześcijan zaczyna się już w sobotni wieczór liturgią światła - w pobliżu kościoła rozpala się ognisko, a jego płomienie zostają poświęcone przez kapłana. Później zapalany jest Paschał - świeca symbolizująca Jezusa Chrystusa, który przeszedł od śmierci do życia.

Drugą częścią obrzędów Wigilii Paschalnej jest bardzo rozbudowana liturgia słowa, prowadząca uczestnika nabożeństwa przez wszystkie etapy dzieła zbawienia - od stworzenia świata, poprzez Abrahama, Mojżesza i proroków aż do czytań nowotestamentowych, mówiących o znaczeniu śmierci i zmartwychwstania Jezusa dla zbawienia wierzących. Po raz pierwszy od Środy Popielcowej śpiewa się wówczas radosne "Alleluja" i po raz pierwszy od odzywa się dźwięk dzwonów. Po liturgii słowa następuje poświęcenie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych.

Także protestanci obchodzą Wielkanoc w sposób szczególnie uroczysty. W niektórych kościołach ewangelickich jest praktykowanliturgia Wigilii Paschalnej lub poranne nabożeństwo rezurekcyjne, później zaś wierni spotykają się na uroczystym nabożeństwie głównym ze spowiedzią powszechną i Komunią Świętą. W innych kościołach poreformacyjnych odbywają się dziękczynne nabożeństwa, również połączone z Wieczerzą Pańską.

Przy stole i w podróży

Wielkanocne śniadanie również dzisiaj jest najważniejszym posiłkiem świątecznym. Musi być obfite, a po okresie postu na stołach królują różnorodne mięsa oraz jaja przyrządzane na wiele sposobów i bardzo kolorowe. Z ciast oczywiście "obowiązkowe" są drożdżowe baby i pięknie zdobione mazurki.

Wielkanoc to również czas wzmożonych podróży. Nadal święta spędzamy przede wszystkim z , toteż okres przed Wielkanocą wiąze się z tłokiem na drogach a ostatnio również w powietrzu.

Jednak rodzinne święta przy suto zastawionych stole to już nie jedyny pomysł na Wielkanoc. Oferty turystyczne gwarantują nie tylko odpoczynek ale często tradycyjne dla danego regionu świąteczne posiłki czy możliwość poznania świątecznych ludowych obrzędów. Z roku na rok coraz większa liczba Polaków wybiera więc święta w gospodarstwach agroturystycznych czy na .

Mniej religii więcej tradycji

Podobnie jak inne święta Wielkanoc zatraca też swój typowo religijny charakter. I choć w Wielką Sobotę ponad 90 procent rodzin święci pokarmy, znacznie mniej bywa na uroczystościach Triuum Paschalnego. Polacy coraz rzadziej też przestrzegają rodzinnych tradycji, coraz mniej też je znają - w blisko 2/3 domów nie są kultywowane specyficzne dla danej rodziny tradycje wielkanocne przejętych od rodziców czy dziadków. I choć większość z nas uważa że przekazywanie rodzinnych zwyczajów stanowi cenną i ważną częśc życia, za słowami coraz rzadziej idą czyny. Dotyka to również Wielkanocy, która coraz bardziej staje się po prostu "radosnym świętem Wiosny".

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Kobiety.net.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Oferty pracy