Strona głównaStyl życiaWielkanoc - święto życia

Wielkanoc - święto życia

Powszechne jest obecnie przekonanie, że Polacy nie wierzą, ale praktykują. Co do pierwszej kwestii, bezpieczniej jest - zwyczajem sceptyków - zawiesić sąd, druga zaś nie pozostawia wątpliwości – bardzo chętnie uczestniczymy w różnych obrzędach związanych z Wielkanocą. Cieszymy się ze Świąt, bo możemy odpocząć i spotkać się z bliskimi, liczne świąteczne rytuały ubarwiają ten czas i wprowadzają atmosferę radosnego oczekiwania. Nie należy zapominać jednocześnie o najważniejszym wymiarze Wielkanocy – to święto życia.
Wielkanoc Chętnie kultywujemy chrześcijańskie tradycje. Poświęcenie pokarmu w Wielką Sobotę (tzw. święcone), dzielenie się z najbliższymi święconym jajkiem, obchodzenie zwyczaju „śmigusa-dyngusa”, odwiedzenie Grobu Pańskiego w lub Sobotę, malowanie pisanek – wszystko to składa się na niepowtarzalny, świąteczny charakter Wielkanocy. Wspomniane zwyczaje przypominają o nadziei na życie, wierze w pokonanie śmierci. Ufność w możliwość wiecznego trwania i zwycięstwo życia przebija przez te kultywowane w wielu polskich domach tradycje.

Właśnie, zwyczaje wielkanocne cieszą się dużą popularnością w naszym kraju. Gorzej jednak przedstawia się wiedza na ich temat, oto więc krótki przegląd pochodzenia tradycji i obrzędów wielkanocnych.

Dlaczego nieodłącznym są jaja? Były używane w obrzędach ku czci zmarłych, uważano, że odczyniają uroki, zapobiegają chorobom, a nawet złym zamiarom knutym przez adwersarzy. Kolorowe jajka nawiązują do nowego życia, którego są znakiem.

A skąd śmigus dyngus? Jedna z legend eksplikujących tradycję polewania się wodą jest związana z ewangelicznym świadectwem o reakcji żydowskich dostojników religijnych na wieść o zmartwychwstaniu. Przekupili oni strażników, aby informowali, że uczniowie wykradli ciało mistrza. Według przekazu, kłamiący w ten sposób żołnierze byli polewani wodą z okien, w których mieszkali znający prawdę uczniowie Jezusa.

Dlaczego wreszcie święcimy pokarmy? Świętowaniu towarzyszy uczta, po długim poście zaś ma ona znacznie głębszy wymiar. Poświęcone jadło od wieków było traktowane z najwyższym szacunkiem, pokarm przedstawia wartość świąteczną i rodzinną.

Coraz bardziej zatraca się religijny wymiar Świąt. Piękne tradycje kultywowane są nierzadko ze względu na sentyment, a spotkania z bliskimi cieszą bez względu na czas, w jakim się odbywają. Tym, co jednak warto pamiętać odnośnie Wielkanocy, bez wątpienia jest to, że to prawdziwe święto życia, okres celebrowania nadziei na dalsze trwanie.

Serdecznie życzymy wszystkim naszym Użytkownikom radosnych i pełnych nadziei Świąt Wielkanocnych.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • eGospodarka.pl
  • Pola Nadziei
  • Hospicja.pl
  • Oferty pracy