Strona głównaStyl życiaWielkanoc na świecie

Wielkanoc na świecie

Wielkanoc należy do najpopularniejszych i powszechnie celebrowanych świąt w naszym kraju. Malowanie pisanek, święcenie pokarmów, polewanie się wodą to dla Polaków niezbywalne elementy czczenia Świąt Wielkanocnych. Uroczyście obchodzi je jednak cały świat chrześcijański, a każdy kraj wypracowuje odmienne tradycje.
Wielkanoc na świecie Tradycje religijne kultywują nie tylko wierzący, ale i osoby deklarujące się jako niezwiązane z kościołem. To dlatego, że określone ceremoniały stały się w wielu krajach niemal składnikiem tożsamości narodowej. Poniżej krótki przegląd sposobów na świętowanie Wielkanocy na świecie.

Australia

W Australii Wielkanoc to czas wolny od pracy obchodzony poprzez uczestnictwo w nabożeństwach i pełen jajek, królików oraz zabawy. Ponieważ przypada na marzec lub kwiecień, kojarzona jest z jesienią, która wówczas zaczyna królować na półkuli południowej.

W Sydney znane są związane z Wielkanocą targi rolnicze "Royal Easter Show". W jego ramach mają miejsce pokazy najlepszych produktów regionalnych i zwierząt gospodarskich, a towarzyszą im parady, przejażdżki, fajerwerki, konkursy i rozmaite zabawy.

Australijczycy spędzają Wielkanoc wesoło i rozrywkowo. Dzieci uwielbiają pisanki, zajączki czekoladowe, czekoladowe wielkouchy królicze i czas spędzony razem z rodziną.

Dla Australijczyków głównym symbolem Świąt Wielkanocnych jest wielkouch króliczy, ponieważ pochodzi z tamtych terenów, a królik źle się kojarzy autochtonom, ponieważ
zniszczy ziemię, rośliny i nory innych zwierząt.

Meksyk

Tradycja wielkanocna dotarła do Meksyku w wyniku konkwisty Hiszpanów. Na celebrację Świąt składa się tzw. Semana Santa (Święty Tydzień) rozpoczynająca się od Niedzieli Palmowej i Semana Pascua (Tydzień Paschalny) trwająca od Niedzieli Wielkanocnej do kolejnej soboty.

Szczególnie świętowany jest Wielki Piątek, w tym dniu w wielu miejscowościach odgrywana jest droga krzyżowa Jezusa i jego śmierć. Niektóre przedstawienia obejmują realne biczowanie i czasowe ukrzyżowanie.

Meksykanie nie znają tradycji malowania i święcenia jajek, ale w wyniku znacznego wpływu kultury amerykańskiej nierzadko podarowują dzieciom czekoladowe zajączki. W Wielką Sobotę spala się wizerunek Judasza, w objęcia płomieni dorzuca się także podobizny współczesnych ludzi uważanych za zdrajców. Niedziela Wielkanocna jest obchodzona hucznie, organizowane są tańce i pokazy fajerwerków. Zabawa trwa do późnych godzin nocnych.

USA

W przypadku Stanów Zjednoczonych trudno mówić o jednym sposobie świętowania Wielkanocy ze względu na różnorodność odłamów chrześcijaństwa. Najbardziej charakterystyczne jednak jest to, że celebracja skupia się przede wszystkim na obchodach Niedzieli Wielkanocnej. Tego dnia w Nowym Jorku i innych miastach odbywają się kolorowe, radosne parady, których uczestnicy noszą stroje z różnych epok i specjalne nakrycia głowy tzw. Easter bonnet. W poniedziałek Amerykanie normalnie pracują.

W USA nie istnieje tradycja świecenia pokarmów, niszowy jest też zwyczaj dzielenia się jajkiem. Wśród wielkanocnego menu prym wiodą pieczona szynka, ziemniaki i warzywa.

Świeckim symbolem Świąt jest zajączek wielkanocny, czyli Easter Bunny. Taką nazwę ma też zabawa, która polega na chowaniu przed dziećmi pomalowanych jajek (rodzice mówią swoim pociechom, że czyni to właśnie zajączek wielkanocny) w różnych miejscach w domu i ogrodzie. Zajączek jest też odpowiedzialny za przynoszenie dzieciom prezentów wielkanocnych, który zwykle stanowią słodycze, owoce i inne drobne upominki.

W poniedziałek w Białym Domu dla dzieci odbywa się tradycyjna zabawa wielkanocna: Easter Egg Roll, tj. toczenie jajek po trawniku.

Filipiny


Uroczysta celebracja Wielkanocy rozpoczyna się w Wielki Czwartek, kiedy to ma miejsce procesja, w której protagonistami jest dwunastu mężczyzn odzianych w stroje apostolskie. Praktykuje się też uroczystą eucharystię wraz z tradycją obmywania nóg. Zwyczajowo również odwiedza się siedem kościołów, tj. Visita Iglesia, co jest związane z siedmioma słowami wypowiedzianymi przez Jezusa na krzyżu.

Na Filipinach, podobnie jak w Meksyku, wielkopiątkowa droga krzyżowa przybiera czasem drastyczną postać, ochotnicy są biczowani, a w kulminacyjnym momencie przybijani do krzyży. Mimo że kościół katolicki sprzeciwia się takim praktykom, kontrowersyjne przedstawienia są popularne zarówno wśród autochtonów, jak i turystów.

Izrael

Do Izraela wielu pielgrzymów podróżuje w okresie wielkanocnym po to, by spędzić Święta na ziemi, na której dokonać się miały śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. W Wielki Piątek tysiące osób przybywa do Jerozolimy, aby wziąć udział w drodze krzyżowej odbywanej ulicami starego miasta. Procesja kończy się w Bazylice Grobu Pańskiego, gdzie symbolicznie składa się ciało Jezusa. Poza tym Wielkanoc przebiega podobnie, jak w chrześcijańskich kościołach na całym świecie.

Ciekawą jest Liturgia Cudu Świętego Ognia co roku odbywająca się w Jerozolimie. W Wielką Sobotę w Bazylice Grobu gaszone są wszystkie źródła światła. Następnie specjalnie dobrana komisja kontroluje Grób, po czym udaje się tam patriarcha i za zamkniętymi drzwiami odprawia modły o otrzymanie światła od Boga. Po samotnej modlitwie w Kaplicy Grobu patriarcha wychodzi, trzymając w ręku płonące niebieskawym ogniem świece. Wierni prawosławni twierdzą, że "święty płomień" samoistnie powstaje na płycie Grobu Pańskiego, obwieszczając zmartwychwstanie Chrystusa. Pojawia się on zawsze w dacie, w której Wielkanoc przypada w Kościołach wschodnich, stanowi więc dla wyznawców tych wspólnot "dowód na prawdziwość" ich kalendarza liturgicznego. W tym roku jednak Wielkanoc jest obchodzona wspólnie przez całe chrześcijaństwo, dlatego Święty Ogień oznajmił zmartwychwstanie wszystkim.

Zobacz też:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Kobiety.net.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy