Strona głównaStyl życiaWiesz, że nie żyjesz... twój mózg daje znać, że ciało poniosło śmierć

Wiesz, że nie żyjesz... twój mózg daje znać, że ciało poniosło śmierć

Jak wynika z nowych badań, choć brzmi to paradoksalnie: wiesz, że nie żyjesz. Twój mózg daje ci znać, że twoje ciało jest już martwe.
pozostaje niezgłębioną tajemnicą. Dotychczas wykonaliśmy niezliczone badania na temat tego, co dzieje się z ciałem i świadomością człowieka w trakcie umierania. Wiele ciągle jest zagadką, ale nowe badania pokazują, że możemy mieć świadomość śmierci naszego ciała.

Lekarze badający śwadomość przeanalizowali, co się działo z osobami, które przeżyły . W przypadku tych pacjentów serce przestało bić i ich mózgi nie wykazywały aktywności, a jednak ciągle mogli obserwować pracę lekarzy i słyszeć ich rozmowy. Zachowali oni świadomość przez 3 do 5 minut, pomimo braku sygnałów aktywności mózgu.

Taka obserwacja rodzi pytania o źródło świadomości. Powszechnie uznaje się, że jest nim nasz umysł, który zależy od pracy mózgu. Jak jednak wyjaśnić świadomą obserwację rzeczywistości zewnętrznej dowiedzioną przez pacjentów, którym udało się przeżyć zatrzymanie serca oraz odnotowano u nich brak oznak funkcjonowania mózgu?

Zatrzymanie akcji serca to bardzo poważna dolegliwość, która - jeśli nie zostaje podjęte natychmiastowe leczenie - prowadzi do śmierci w ciągu kilku minut. Pacjenci, którym udało się przetrwać ten stan, często doświadczali uszkodzeń mózgu i pozostali niepełnosprawni. Powoduje on zatrzymanie przepływu krwi, a więc zahamowanie dostarczania tlenu do mózgu. Wykonuje się wówczas resuscytację krążeniowo-oddechową, ale nie jest jasne, jak dużo tlenu należy w jej ramach dostarczyć mózgowi. Problem polega zaś na tym, że zarówno niedobór, jak i nadmiar tlenu wywołuje niepożądane skutki w mózgu. Opisywane badanie zostało wykonane w ramach analizy optymalizacji resuscytacji. Usprawnienie tych czynności mogłoby zwiększyć liczbę przeżyć i zmniejszyć wskaźnik .

Na podstawie:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Akademia Pełni Życia
  • Hospicja.pl
  • Aktywni 50+
  • Oferty pracy