Strona głównaStyl życiaWiosenna zmiana czasu 2019

Wiosenna zmiana czasu 2019

W niedzielę, 31 marca o godzinie 2.00 przestawiamy wskazówki zegarów na godzinę 3.00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego.
Wiosenna zmiana czasu 2019 W założeniu mają spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin w których jest najwięcej światła słonecznego.

Terminy wprowadzania i odwoływania czasu letniego wynikają wprost z Dyrektywy 2000/84/WE w sprawie ustaleń dotyczących czasu letniego. Jeżeli dany kraj członkowski Unii Europejskiej wprowadza i odwołuje czas letni, to jest zobowiązany do uczynienia tego w terminach wspólnych dla całego obszaru Unii Europejskiej (wprowadzania w ostatnią niedzielę marca i odwoływania w ostatnią niedzielę października) oraz do publikowania informacji o konkretnych datach wprowadzania i odwoływania czasu letniego. Dzięki ujednoliceniu czasu unika się dodatkowych komplikacji w transporcie, handlu, czy europejskiej współpracy międzynarodowej.

UE nie nakłada obowiązku wprowadzania czasu letniego, a decyzja w tym zakresie pozostaje w gestii poszczególnych krajów członkowskich.

Zmiana czasu powoduje coraz więcej kontrowersji. Jej zalety w postaci oszczędność energii zużywanej na oświetlenie czy zwiększonego bezpieczeństwa na drogach są coraz silniej kwestionowane. Wskazuje się równocześnie na wiele wad takiego rozwiązania - począwszy od utrudnień w komunikacji czy organizacji pracy zmianowej, a skończywszy na zaburzeniach powodowanych przez .

84 proc. Europejczyków, którzy brali udział w ubiegłorocznych konsultacjach publicznych, chce zniesienia przeprowadzanej co pół roku zmiany czasu. Według nich za takim rozwiązaniem przemawiają względy związane z negatywnym wpływem na zdrowie, lub brakiem oszczędności energii. Nowa dyrektywa nad którą pracuje Komisja Europejska będzie wiążąca dla całej UE i w żaden sposób nie skomplikuje funkcjonowania np. transportu.

Kilka dni temu Parlament Europejski podjął decyzję, że w roku 2021 zmiana czasu w UE nastąpi po raz ostatni. Poszczególne kraje podejmą decyzję o strefie, w której chcą pozostać. Większość badanych Polaków preferuje obecny czas letni.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 15:50:43, 29-03-2015 Anna G

    Czytalam wypowiedzi specjalistow na temat zmiany czasu i w obecnych warunkach przynosi ona wiecej strat jak zysku. Coraz wiecej panstw zastanawia sie nad odejsciem od tych bzdurnych decyzji.
  • 17:48:02, 29-03-2015 barteczek

    Aniu, dobrze, że nam, emerytom wszystko jedno...
    Pozdrawiam Cię Aniu!!!!!
  • 18:54:07, 29-03-2015 eledand

    Jakoś,jestem cały dzień ospała.Zegary chodzą po staremu.
    Jak wlezę do łoża to przestawie.Od jutra,nowy tydzień..
    Pozdrawiam..

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy