Strona głównaStyl życiaWiosenna zmiana czasu 2018 - śpimy krócej

Wiosenna zmiana czasu 2018 - śpimy krócej

25 marca o godzinie 2.00 przestawimy wskazówki zegarów na godzinę 3.00, która będzie godziną początkową czasu letniego środkowoeuropejskiego.
Wiosenna zmiana czasu - śpimy krócej Jako pierwsi wprowadzili regułę przestawiania zegarów wprowadzili Niemcy, zaś po nich inne państwa walczące w pierwszej wojnie światowej. W Polsce zegary przyspieszamy i cofamy od okresu międzywojennego, jednakże z przerwami. Nieprzerwanie odbywają się od 1977 roku.

Mają one spowodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc w teorii czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin w których jest najwięcej światła słonecznego.

Obecnie coraz częściej podnoszone są argumenty przeciw przestawianiu zegarów. W niektórych państwach rezygnuje się z cyklicznych zmian czasu. Są też państwa - jak na przykład Japonia, które niedawno wprowadziły u siebie tę zasadę.

Za cyklicznym wprowadzaniem czasu letniego i ziomowego przemawia oszczędność energii zużywanej na oświetlenie. Według zwolennikó takiego postępowania zwiększa się także bezpieczeństwo na drodze.

Proces zmiany czasu ma jednal coraz liczniejszych przeciwników. Wskazuja oni, że obecnie oszczędności nie są aż tak duże jak kiedyś (w związku ze zmianami w trybie pracy), a zmiana czasu jest niekorzystna dla organizmu. Człowiek potrebuje niekiedy kilku dni by dostosować swój zegar biologiczny do nowych warunków. W okresie przejściowym występują takie objawy jak rozdrażnienie, brak koncentracji czy senność - albo wręcz przeciwnie - kłopoty z zasypianiem. Naukowcy ze Szwecji ustalili nawet, że wiosenna zmiana czasu może prowadzić do zwiększenia się liczby zawałów serca w okreśie bezpośrednio po niej następującym. Przyczyną takiego stanu rzeczy ma być zmiana rytmu dobowego człowieka i wynikające z niej zaburzenia snu. Z tego samego powodu najwięcej zawałów serca przypada na poniedziałki, kiedy zmieniamy rytm dnia z „trybu weekendowego” na „roboczy”.

Zmiana czasu oznacza także czasowe zmiany rozkładów komunikacyjnych. Trzeba też pamiętać o przestawieniu zegarów w wielu urządzeniach. Nie musimy natomiast troszczyć się o ustawienia komputera - w większości systemów operacyjnych czas zmieniany jest automatycznie.

Ciekawostka - oczywiście zmiana czasu nie wpływa na zegary słoneczne. Pokazują one "czas zimowy", będa więc "późnić się" o godzinę aż do jesiennego przestawiania zegarów.

Joanna Gacka / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Komentarze

 • 14:54:34, 27-03-2011 ~gość: 78.8.0.xxx

  Ależ to nieprawda, że śpimy o godzinę krócej. Ja na ten przykład, zawsze wstawałem w niedzielę o ósmej (czyli spałem 8 godzin licząc od północy) a dziś wstałem o dziesiątej, czyli spałem 9 godzin a więc o godzinę dłużej. No i co??
  (No dobrze, żartowałem)
 • 14:56:54, 27-03-2011 iwko1234

  ja tam wstaję ok. 4-5 rano i dziś też wstałam o tej samej godzinie mimo że zegarek przesunęłam już wieczorkiem dnia poprzedniego. Widać mój organizm chce pokazać środkowy palec tym którzy wymyślili tę zmianę czasu)
 • 22:02:50, 27-03-2011 elza1302

  Na mnie nie działa przesuwanie czasu.Nie odczuwam żadnych zmian z tego powodu.Po prostu przestawiam zegarki i życie toczy się tak jak do tej pory .
 • 22:30:04, 27-03-2011 krystynka

  A na mnie działa. Jest 22,30 a mnie wcale nie chce się spać.
  Bo to przecież 21,30 i będzie 24 i też nie będę spać, bo to 23.
  Eh i po co nam to całe zawirowanie
 • 22:31:51, 27-03-2011 slava

  Cytat:
  krystynka
  A na mnie działa. Jest 22,30 a mnie wcale nie chce się spać.
  Bo to przecież 21,30 i będzie 24 i też nie będę spać, bo to 23.
  Eh i po co nam to całe zawirowanie

  Ja mam tak samo jak Ty. Jak się przyzwyczaję do tego czasu, znowu jest zmiana.
 • 22:41:27, 27-03-2011 bronczyk

  Nie lubię tego typu zmian. Niby nie musiałam dzisiaj iść do pracy, ani pociągiem jechać, ale czas mnie myli. Też mi się spać nie chce.
 • 09:20:46, 28-03-2011 Eliza2

  Nie odczuwam zmiany czasu i nigdy nie odczuwałam.
 • 09:39:41, 28-03-2011 Zytka 58

  Zebrałam kilka ciekawych informacji o zmianie czasu

  Prekursorami wprowadzenia czasu letniego byli Niemcy wprowadzając w 1916roku zmianę czasu.
  Od 2000 roku w całej Unii Europejski czas letni zaczyna się w ostatnią niedzielę marca, a kończy w ostatnią niedzielę października
  W UE wszystkie kraje zmieniają czas w tym samym dniu jednak o różnej godzinie zależnej od strefy czasowej,
  więc dlatego w Polsce przesuwamy wskazówki o godzinie 2.00 (lub 3.00) a nie tak, jak jeszcze kilka lat temu, o północy.
  Zmianę czasu - stosuje się w około 70 krajach na całym świecie. W Europie jedynym państwem które nie stosuje zmiany czasu jest Islandia.
  Stosują zmiany czasu m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku, Australii i Nowej Zelandii.
  Jedynym wysoko uprzemysłowionym państwem, które nie wprowadziło zmiany czasu na czas letni jest Japonia.

  A który czas jest podstawowy?
  Podstawowy czas to czas zimowy - zwany inaczej czasem strefowym.
  Czas letni to tylko czas przejściowy - wprowadzony w celu oszczędności energii.

  Są i krótkie wierszyki pozwalające zapamiętać, w którą stronę przestawiamy wskazówki zegarków:

  Ostatnia niedziela marcowa jedna godzina się chowa.
  Pażdziernikowa ostatnia niedziela godzinę nam przydziela.
  albo:
  Dłuższe dni, krótsze sny - o zmianie wiosennej

  Miłegi tygodnia
  ... zobacz więcej

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

 • Aktywni 50+
 • Uniwersytety Trzeciego Wieku
 • Akademia Pełni Życia
 • Poradnik-zdrowia.pl
 • Oferty pracy