Strona głównaStyl życiaWizerunek osób starszych w mediach - stereotypy niezgodne z rzeczywistością

Wizerunek osób starszych w mediach - stereotypy niezgodne z rzeczywistością

Jak cię widzą tak cię piszą – w oparciu o znaną wszystkim zasadę postanowiono sprawdzić jaki obraz starości pojawia się w polskich mediach. W ramach badań współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej i Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w programie Komisji Europejskiej Europejski Rok Równych Szans dla Wszystkich 2007 przez cały sierpień analizowano ponad 900 tytułów polskiej prasy, portale internetowe, radio i telewizję.
Stereotyp seniora jaki wyłania się na podstawie przekazów medialnych, to osoba borykająca się z problemami finansowymi, niesamodzielna, będąca u schyłku życia. Media najczęściej przedstawiają tę grupę wiekową w kontekście tematów związanych z emeryturami i rentami. Gazety, szczególnie regionalne, wiele miejsca poświęcają rocznicom najstarszych Polaków, którzy mogą się pochwalić długowiecznością lub wytrwałością w związku małżeńskim. Nieco rzadziej pojawiają się materiały dotyczące usług przygotowanych specjalnie dla seniorów i opieki nad osobami starszymi. Wiadomości dotyczące aktywności seniorów są nieliczne, z wyjątkiem informacji na temat Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Tymczasem, jak wynika z badań TNS OBOP przeprowadzonych w marcu 2007 roku na zlecenie Forum 50 + „Dziadkowie i wnuki o sobie, wzajemnych relacjach i ludziach starszych” rzeczywistość wygląda inaczej. Wbrew temu, co pokazują media, osoby starsze w Polsce nie uważają się za bezradne. 55 proc. badanych twierdzi, że nie ma takich spraw, w których oczekiwaliby pomocy. Reszta szukałaby pomocy w przypadku wizyty w urzędzie lub u lekarza. Według nich problemy pojawiają się w przypadku chorób, słabego zdrowia, które utrudnia poruszanie się, komunikację, widzenie. Na zbyt niską emeryturę narzeka jedynie 6 procent osób biorących udział w ankietach. Niemal co czwarta ankietowana starsza osoba szuka dla siebie nowej roli w życiu. Gdyby nie ograniczenia finansowe wielu z nich chciałoby uprawiać turystykę, brać udział w życiu kulturalnym, spotykać się w kawiarni ze znajomymi. Starsi ludzie gotowi są pomagać dzieciom, osobom chorym, dzielić się swoją wiedzą zawodową.

Właśnie te cechy Polaków między 60 a 80 rokiem życia postanowiła wykorzystać Fundacja JA KOBIETA w kampanii świadomościowej która rozpoczęła się się 30 września br. w Międzynarodowym Dniu Osób Starszych. Jej celem jest zastąpienie dyskryminujących stereotypów nowym wizerunkiem polskiej starości: zadowolonej z życia, otwartej na nowe działania, pogodnej. Wykorzystane tu też zostaną rezultaty badania wizerunku osób starszych w mediach.

Organizatorzy wierzą, że kampania świadomościowa doprowadzi do:

• wzrostu wiedzy społecznej w zakresie tematyki dyskryminacji osób starszych;
• zainicjowania dyskusji społecznej dotyczącej starości i miejsca osób starszych w społeczeństwie;
• zmiany stereotypowego postrzegania starości i osób starszych;
• uświadomienia i wzmocnienia wartości wynikających z doświadczenia życiowego osób starszych;
• wzmocnienia głosu osób starszych w Polsce;
• uwrażliwienia opinii publicznej na problemy starości i niepełnosprawności;
• budowania „społeczeństwa dla ludzi w każdym wieku” (przesłanie Sekretarza Gen. ONZ z okazji MDOS 1 października 2005).

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 08:13:11, 07-10-2007 krzychu

    Gdyby starsi ludzie mieli więcej pieniędzy to na pewno korzystali by więcej z życia mając różne hobby, a nie tylko oglądać telewizje lub ławka na osiedlach i parkach.A program praca 50+ to tylko puste słowa bo nadal pracodawcy nie chcą przyjmować ludzi po 50-ce nawet są reklamy 45 + ,przecież emerytura jest od 65 lat nie rozumiem.Czyżby mierzono miarą tych co zdążyli sie załapać na wcześniejszą emeryturę
    ... zobacz więcej
  • 08:32:44, 07-10-2007 Ewita

    ...wizerunek ludzi z grupy 50+ jest w społeczeństwie dziwnie wypaczony! Cały czas twierdzę, że w swoim kraju znalazłam się w dziwnej próżni - między tymi, którzy jeszcze "rokują" nadzieję na jakieś konkretne działania, a "seniorami wśród seniorów". Co do pracy - warrrrczę na samą myśl, jako że jestem w trakcie poszukiwania zajęcia, które pozwoli mi zamknąć miesięczny budżet na zero, a nie na ciągły minus. Nawet do pracy przez internet jestem za stara dla większości pracodawców! A poza tym - mnie jeszcze bawi świat, ciekawią nowości, mnie się jeszcze wiele rzeczy chce - ale jakoś nikt nie bierze tego pod uwagę...
    ... zobacz więcej
  • 08:44:24, 07-10-2007 Anielka

    Ten temat juz byl,własnie go wyciagnęlam.Pozdrawiam.
  • 12:48:44, 07-10-2007 admin

    oba wątki są komentarzami do różnych artykułów, o zbliżonej tematyce ale odrębnych - proszę zauważyć że mają w temacie - komentarze a w pierwszym poście link do komentowanego artykułu. System komentarzy w Senior.pl jest taki, że stają się one jednocześnie wątkami na forum - w działach "Ogólne"

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć