Strona głównaStyl życiaWizy turystyczne dla Polaków - w jakich krajach ich potrzebujemy?

Wizy turystyczne dla Polaków - w jakich krajach ich potrzebujemy?

W okresie urlopowym często decydujemy się na atrakcyjne okazje cenowe lotów czy wakacje last minute. W planowaniu odpoczynku często zapominamy, że do niektórych krajów koniecznością jest uprzednie wyrobienie wizy. HomeToGo.pl przygotowało zestawienie wybranych państw, które wymagają wiz turystycznych dla Polaków, z podziałem na: wydające wizy jedynie w ambasadzie, w miejscach granicznych i na lotniskach lub oferujące e-wizy.
Wizy turystyczne dla Polaków - w jakich krajach ich potrzebujemy? [Fot. sagaj - Fotolia.com] – Starania o wizę w ambasadach lub konsulatach są często żmudnym procesem: wypełnianie wniosków, uiszczenie opłaty wizowej, rozmowa z konsulem i oczekiwanie na wizę – komentuje Marta Górska z HomeToGo. – Musimy liczyć się z opcją odmowy przyznania nam wizy, co wiąże się ze składaniem odwołania czy wręcz rezygnacją z podróży. Są to działania czasochłonne, warto więc odpowiednio zaplanować je wcześniej jadąc do USA, Chin czy Rosji. Procedury te przyspieszyło i ułatwiło już wiele krajów – w Egipcie, Sri Lance czy Nepalu wizę wyrobimy od ręki na lotniskach i punktach granicznych. Z kolei Australia, Turcja czy Indie wprowadziły możliwość elektronicznego wyrobienia wiz.

Kraje, w których wizę uzyskamy w ambasadzie


USA

Wizę wydaje konsul Stanów Zjednoczonych w Polsce, na podstawie wywiadu w konsulacie. O długości naszej wizy decyduje konsul: czy będzie ona ważna przez pół roku, 3, 5 czy nawet 10 lat. Warto pamiętać, że wiza uzyskana w konsulacie nie gwarantuje wjazdu do USA. Ostateczną decyzję o pobycie w USA podejmuje bowiem urzędnik kontroli granicznej, który raz jeszcze sprawdza cel pobytu i ważność dokumentów.
: powinna o 6 miesięcy przekraczać planowaną datę opuszczenia kraju.

Chiny

30-dniową wizę turystyczną wydaje konsul ChRL w Polsce. Istnieje też prawo do 6-dniowego pobytu bez obowiązku posiadania wizy dla podróżujących tranzytem. Poruszamy się wówczas w obrębie trzech wyznaczonych obszarów Chin, bez możliwości przekraczania ich granic.
Ważność paszportu: powinna o 6 miesięcy przekraczać termin wygaśnięcia wizy.

Rosja
Elektroniczny wniosek wizowy należy wydrukować za pomocą strony internetowej, dostarczyć ją do Centrum Wizowego i umówić się na spotkanie w konsulacie. Pamiętajmy, że po przybyciu do mamy obowiązek zameldowania się w organie terytorialnym Federacyjnej Służby Migracyjnej Rosji. Pasażerowie promów i statków wycieczkowych mogą przebywać bezwizowo w Sankt Petersburgu przez 72 godziny, jeśli są członkami zorganizowanej wycieczki turystycznej.
Ważność paszportu: powinna o 6 miesięcy przekraczać planowaną datę opuszczenia kraju.

Kraje, w których wizę wyrobimy przez Internet


Australia

Turyści wyrabiają bezpłatną e-wizę za pośrednictwem strony internetowej. Pamiętajmy jednak, że na lotniskach pasażerowie przechodzą losowe skanowanie. Jest to element bezpieczeństwa lotniczego, niezagrażający zdrowiu i nienaruszający prywatności pasażerów.
Ważność paszportu: powinna przynajmniej o 6 miesięcy przekraczać datę wjazdu do kraju.

Indie
Posiadacze e-wizy mogą przekroczyć granicę Indii tylko na terenie 16 portów lotniczych. Opuszczenie kraju z e-wizą jest możliwe w dowolnym punkcie granicznym, z wyłączeniem obszarów ograniczonego ruchu turystycznego, na które trzeba uzyskać osobne pozwolenie.
Ważność paszportu: powinna przynajmniej o 6 miesięcy przekraczać datę wjazdu do kraju.

Turcja
Polscy turyści mogą nabyć e-wizę na stronie internetowej Evisa. Podczas procesu pobierana jest opłata w wysokości 20 USD. O wizę możemy starać się również na lotnisku, po przylocie do . Wiąże się to jednak z droższymi opłatami, w wysokości 30 USD, 25 EUR lub 20 GBP.
Ważność paszportu: powinna o co najmniej 6 miesięcy przekraczać datę wjazdu do kraju.

Kraje, w których wizę wyrobimy na lotnisku

Egipt
Polscy turyści mogą kupić egipską wizę turystyczną na lotnisku, bezpośrednio po przylocie do Egiptu. Wiza ta uprawnia do jednokrotnego wjazdu i 30-dniowego pobytu na terenie Egiptu. Jest to koszt ok. 25 USD.
Ważność paszportu: powinna przynajmniej o 6 miesięcy przekraczać datę wjazdu do kraju.

Sri Lanka

Wizę na Sri Lance dostajemy od ręki na lotnisku, a opłatę uiszczamy w dolarach amerykańskich. Sri Lanka ma również możliwość wyrobienia e-wizy przez stronę internetową Eta. W obu przypadkach koszty wynoszą ok. 30-40$. Po przyjeździe wypełniamy dodatkowo Arrival Card.
Ważność paszportu: powinna przynajmniej o 6 miesięcy przekraczać datę wjazdu do kraju.

Nepal
Wizę uzyskamy w wybranych punktach granicznych lub na lotniskach. Turyści planujący wyprawę himalajską w autonomicznym regionie Mustang, płacą dodatkowo min. 700 USD od osoby za tydzień pobytu. Nieuiszczenie tej opłaty może skutkować 1 miesiącem więzienia.
Ważność paszportu: nie powinna być krótsza niż termin ważności wizy.

 

Skomentuj artykuł:

Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

REKLAMA

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • eGospodarka.pl
  • Oferty pracy

  X   Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.   X