Strona głównaStyl życiaWłasna ocena starzenia się realnie wpływa na długość życia

Własna ocena starzenia się realnie wpływa na długość życia

To, jak sami oceniamy starzenie się, ma wpływ na długość naszego życia, szczególnie w przypadku problemów onkologicznych, mówią uczeni z Uniwersytetu w Liège w Belgii.
Własna ocena starzenia się realnie wpływa na długość życia [fot. Meridy Scott from Pixabay]
Ludzie starsi o negatywnym postrzeganiu , są o ponad 3,5 razy bardziej narażeni na śmierć w kilkuletnim okresie badań niż osoby z pozytywną oceną tego procesu.

W sześcioletnich badaniach wzięło udział 140 osób w wieku powyżej 65 lat, które chorowały wcześniej na nieprzerzutowy . Autorzy zastosowali model proporcjonalnego hazardu Coxa, za pomocą którego przeanalizowali wpływ samooceny dotyczącej starzenia się i ryzyka śmierci. Wzięli też pod uwagę wiek, płeć, poziom wykształcenia, , ilość chorób współistniejących oraz zdrowie fizyczne i psychiczne uczestników.

Jak się okazało, lepszy wskaźnik przeżywalności cechował tych, którzy pozytwnie oceniali u siebie proces starzenia się. Odkrycie to pozostało w mocy także po uwzględnieniu innych, wymienionych wyżej czynników.
Nasze badania potwierdzają pogląd, że samoocenę starzenia się można uznać za czynnik ryzyka podatności na zagrożenia. W związku z tym może stanowić interesujące narzędzie dla onkologów w praktyce klinicznej dla ogólnej oceny stanu pacjenta i mieć wpływ na możliwość poprawy jakości opieki - piszą autorzy badań.
Wyniki badań opublikowano w magazynie Cancer Medicine:

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Hospicja.pl
  • Umierać po ludzku
  • Kosciol.pl
  • EWST.pl
  • Oferty pracy