Strona głównaStyl życiaWolność i samodzielność ważniejsze niż pieniądze

Wolność i samodzielność ważniejsze niż pieniądze

Wolność i osobista autonomia są ważniejsze dla poczucia dobrostanu ludzi niż pieniądze, wynika z badań przeprowadzonych w 63 krajach.
Wolność i samodzielność ważniejsze niż pieniądze
Zapewnienie ludziom większej autonomii wydaje się być ważne dla zmniejszenia negatywnych objawów psychologicznych i to niezależnie od zamożności, mówią eksperci z Victoria University of Wellington w Nowej Zelandii.

Możliwość samostanowienia o sobie, czyli wolność w podejmowaniu decyzji, okazała się najlepszym wskaźnikiem ludzi z różnych krajów i kultur. Jakkolwiek poziom zamożności miał tu istotne znaczenie, jego oddziaływanie znacząco malało wobec możliwości swobodnego decydowania o sobie.

Już wcześniej pokazano, że wyższy dochód, większy indywidualizm, przestrzeganie praw człowieka i równość społeczna mają związek z wyższym dobrobytem. Wykazano, że wpływ na poczucie szczęścia stabilizował się, co oznacza, że gdy ludzie osiągną osiągną taką sytuację materialną, w której są w stanie zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, większa ilość pieniędzy ma nikłe oddziaływanie na dobrostan. Ponadto im więcej pieniędzy, tym wyższe zagrożenie zamartwianiem się o własny status w porównaniu z ekonomicznym statusem sąsiadów, mówią psycholodzy.

Ogólnie rzecz ujmując, większa autonomia i wolność, czyli indywidualizm na poziomie społecznym, wiążą się z lepszym samopoczuciem, jednak droga do dobrostanu jest czasami wyboista. W społeczeństwach tradycyjnych i kolektywistycznych zwiększenie indywidualizmu może wiązać się z i dyskomfortem. Tymczasem w bardziej indywidualistycznych krajach większy indywidualizm prowadzi do lepszego samopoczucia, o ile nie jest on zbyt wysoki - wówczas z kolei może oznaczać negatywnie wpływającą na poczucie szczęścia izolację.

Wyniki badań przedstawiono w Journal of Personality and Social Psychology

Na podstawie:

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • eGospodarka.pl
  • Fundacja ITAKA - Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych
  • Kosciol.pl
  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Oferty pracy