Strona głównaStyl życiaWsi spokojna, wsi wesoła. Polacy uciekają z miast

Wsi spokojna, wsi wesoła. Polacy uciekają z miast

Polacy coraz chętniej wskazują na wieś jako preferowane miejsce zamieszkania, nadal jednak większość Polaków woli życie w mieście - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Wzrost popularności wsi jest jednak w dużej mierze efektem spadku atrakcyjność życia w małych miasteczkach. Większość osób chcących mieszkać na wsi ceni sobie spokój i jest przekonana, że tylko tam go znajdzie.
Wsi spokojna, wsi wesoła. Polacy uciekają z miast [© nestonik - Fotolia.com] Chęć mieszkania w średnich i dużych , deklaruje obecnie podobna jak w 1998 roku grupa badanych (odpowiednio 22% i 18%). Największą stabilnością charakteryzuje się atrakcyjność największych miast.

Osoby w wieku 45 lat i więcej częściej niż młodsi respondenci deklarują chęć mieszkania na wsi. Warto jednak zwrócić uwagę, że nawet wśród młodych badanych mniej więcej co trzeci woli mieszkać na wsi. Generalnie, młodsi badani, do 35 roku życia, częściej niż pozostali wskazują na duże miasto jako lokalizację idealną.

Preferencje dotyczące miejsca zamieszkania są wyraźnie powiązane z wykształceniem ankietowanych. Im jest ono wyższe, tym częściej wskazują na duże aglomeracje miejskie i tym rzadziej deklarują chęć mieszkania na wsi. Jest to najprawdopodobniej związane z perspektywami zawodowymi. Duże miasta oferują większą różnorodność miejsc , w tym więcej możliwości pracy dla specjalistów.

Zadowoleni mieszkańcy wsi

Najbardziej związana z typem miejscowości zamieszkania jest ludność wiejska. Niemal trzy czwarte mieszkańców wsi (73%) chce tam pozostać, a inni w większości woleliby zamieszkać w jakimś małym miasteczku (15%). Także w średnich i dużych miastach większość mieszkańców, mając nieograniczone możliwości wyboru, zamieszkałaby w miejscowości tego samego typu, natomiast chcący zmienić miejsce zamieszkania tylko nieco częściej wskazywali na miasta innego typu (mniejsze bądź większe) niż na wieś.

Najczęściej niezadowoleni ze swojego miejsca zamieszkania są ankietowani z małych miasteczek, ale także wśród nich niemal połowa (47%) wolałaby nadal mieszkać w małym mieście. Pozostali znacznie częściej chcieliby zamieszkać w większym mieście niż na wsi (31% do 19%).

Rośnie zadowolenie mieszkańców wsi ze swojego miejsca zamieszkania. Obecnie niemal trzy czwarte (73%), nawet mając nieograniczone możliwości wyboru, pozostałoby na wsi (wzrost o 14 punktów procentowych od 1998 roku).

W przeciwnym kierunku zmienia się natomiast nastawienie mieszkańców miast liczących do 20 tys. ludności. Obecnie tylko dwie piąte (40%) chciałoby mieszkać w małym miasteczku. Jeszcze przed dziewięcioma laty większość mieszkańców najmniejszych miast (54%) wskazywała na małe miasteczka jako preferowane lokalizacje, a pod koniec lat dziewięćdziesiątych – nawet dwie trzecie (67%).

Dlaczego na wieś?


Niemal połowa badanych (48%) ceni sobie spokój i jest przekonana, że tylko tam go znajdzie. Co trzeci (30%) wskazywał natomiast na swoje przywiązanie do miejsca, z którego pochodzi. Blisko co piąty badany preferujący mieszkanie na wsi (19%) stwierdził, że ważne dla niego jest zdrowe środowisko. Badani chcący mieszkać na wsi dość często za istotne uważają także swobodę i przestrzeń (13%) oraz bliskość przyrody (12%). Pozostali uzasadniali swój wybór przekonaniem o ściślejszych więziach społecznych w społecznościach wiejskich (8%), korzyściami z prowadzenia własnego gospodarstwa rolnego albo chociaż z posiadania ogródka – szczególnie w kontekście samowystarczalności (6%), negatywnymi opiniami o życiu w mieście (5%), a także większym poczuciem bezpieczeństwa (5%), lepszymi warunkami mieszkaniowymi (3%) oraz niższymi kosztami utrzymania (3%) na wsi.

Tagi: miasto, wieś

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • EWST.pl
  • Akademia Pełni Życia
  • Umierać po ludzku
  • Uniwersytety Trzeciego Wieku
  • Oferty pracy