Strona głównaStyl życiaWspólna historia najbardziej łączy Polaków

Wspólna historia najbardziej łączy Polaków

Wspólne wartości, język, religia, czy historia? Co sprawia, że jesteśmy jednym narodem? Globalny sondaż miesięcznika Reader’s Digest wykazał, że w większości krajów to wspólne wartości i język zdają się najlepiej definiować narodowość. Tylko w Polsce, Meksyku i Rosji największe grupy respondentów wskazały na wspólną historię. W Polsce wybrało ją aż 55% respondentów.
Na pytanie „Co sprawia, że jesteśmy narodem?” aż w 7 krajach najczęściej odpowiadano: wartości. Wspólne wartości wydają się najważniejsze dla aż 61% ankietowanych Australijczyków, 56% Kanadyjczyków, 51% Chińczyków, 48% Francuzów, 42% Rumunów.

W większości krajów to ludzie starsi byli bardziej skłonni wskazywać na wartości jako wyznacznik przynależności narodowej. Jednak religia dla większości z nas nie jest tym, co przesądza o wspólnocie narodowej. We Francji miała zaledwie 1% wskazań, ale i w Polsce bardzo niewiele, bo tylko 8%.

Co ciekawe wspólny język wydaje się pod tym względem czynnikiem o podobnym znaczeniu Amerykanom i Polakom – od jednych i drugich dostał on 25% wskazań, choć polski nie jest przecież tak międzynarodowym systemem porozumiewania się jak angielski. Wspólny język najbardziej jednoczy Brazylijczyków (53% głosów), Malezyjczyków (50%) i Niemców (46%). Najrzadziej tę odpowiedź wybierali Kanadyjczycy. Może dlatego, że w tym kraju są dwa języki oficjalne – francuski i angielski.

- Nie zdziwiłam się, że Polacy najczęściej wskazywali historię jako czynnik jednoczący naród, ale to szokujące, że jesteśmy w tym tak wyjątkowi na tle reszty świata – mówi Anna Esden-Tempska, redaktor naczelna polskiego wydania Reader’s Digest. – Historia była wybierana najczęściej jeszcze tylko w Meksyku i Rosji, ale grupy wskazujące tę odpowiedź były dużo mniejsze. W Polsce mieliśmy dla historii 53% wskazań, w Meksyku już tylko 37%, a w Rosji 34%. Ale kiedy się przyjrzeć wynikom i zastanowić nad nimi, to najwyraźniej za konkretnym wyborem w danym kraju stoi właśnie jego historia.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Pola Nadziei
  • EWST.pl
  • Internetowe Stowarzyszenie Seniorów
  • Kosciol.pl
  • Oferty pracy